Անցած տարին Իտալիայում ամենաշոգն է դարձել ավելի քան 200 տարվա ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած տարին առավել շոգն Է դարձել Իտալիայում վերջին երկու դարի ընթացքում՝ գերազանցելով ռեկորդը: Այս տվյալները տարածել են Մթնոլորտի ուսումնասիրման ինստիտուտը եւ Հետազոտությունների ազգային խորհուրդը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշվում Է նրանց զեկույցում, Իտալիան պատկանում Է այն երկրների շարքին, որտեղ ջերմաստիճանների աճը բարձր Է աշխարհի միջին տաքացման համեմատությամբ: «Օդի ջերմաստիճանը Ապենինների տարածքում սկսել Է բարձրանալ 1980-ական թվականներին, եւ այդ միտումը շարունակվում Է: Այսպես, սկսած 1800 թվականից, առավել շոգ 30 տարիներից 25-ը բաժին են ընկնում 1990 թվականից հետո ընկած ժամանակաշրջանին»,-ասված Է զեկույցում: Օդերեւութաբանական դիտարկումների համաձայն, 2018 թվականին ջերմաստիճանի միջին ցուցանիշը բարձրացել Է 1,58 աստիճանով, ինչը բարձր Է 2015 թվականի նախորդ ռեկորդից, երբ գրանցվել Էր 1,44 տոկոս աճ: «Իտալիան կլիմայական փոփոխությունների գործընթացի ցայտուն օրինակ Է,-ասում են մասնագետները:- Այս ֆենոմեններից առավել մեծ չափով տուժում Է բնապահպանությունը, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսությունը»: Գյուղատնտեսական արտադրողների Coldiretti ասոցիացիայի տվյալներով՝ 2018 թվականին երաշտներից, ջրհեղեղներից եւ անսպասելի ցրտահարություններից վնասը կազմել Է առնվազն 1,5 մլրդ եվրո:
Դրա հետ մեկտեղ նշվում Է, որ անցյալ տարին առանձնապես շոգ Է եղել Ֆրանսիայում, Շվեյցարիայում, Գերմանիայում եւ Ավստրիայում, որտեղ նույնպես գրանցվել են ջերաստիճանային պատմական առավելագույն ցուցանիշներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Минувший год стал самым жарким в Италии более чем за 200 лет
Прошлый год побил рекорд как наиболее жаркий за последние два века в Италии. Такие данные распространили Институт по изучению атмосферы и Национальный совет по исследованиям, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отмечается в их докладе, Италия относится к странам, где рост температур выше по сравнению со средним потеплением в мире. "Температура воздуха на территории Апеннин начала подниматься в 1980-х годах, и эта тенденция продолжается. Так, из 30 наиболее жарких лет, начиная с 1800 года, 25 приходятся на период после 1990 года", - говорится в докладе.
Согласно метеорологическим наблюдениям, в 2018 году средний показатель температуры поднялся на 1,58 градуса, что стало выше предыдущего рекорда в 2015 году, когда был зарегистрирован рост на 1,44 градуса. "Италия - яркий пример процесса климатических изменений, - говорят специалисты. - И в наибольшей степени от этих феноменов страдает экология, а также сельское хозяйство". По данным ассоциации сельхозпроизводителей Coldiretti, в 2018 году ущерб от засух, наводнений и неожиданных заморозков составил не менее €1,5 млрд.
При этом отмечается, что минувший год был особенно жарким во Франции, Швейцарии, Германии и Австрии, где также были зафиксированы исторические температурные максимумы.