Իսպանիայի նավահանգիստ Է ժամանել Open Arms նավը՝ 300 անօրինական միգրանտներով. El Pais
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Open Arms նավը՝ ավելի քան 300 միգրանտներով, դեկտեմբերի 28-ի առավոտյան ժամանել Է Իսպանիայի Կադիսի նահանգի (Անդալուսիայի Ինքնավար Մարզ) նավահանգիստ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է El Pais թերթը: Թերթի տեղեկատվությամբ՝ անօրինական միգրանտներով նավը, որոնց մեկ շաբաթ առաջ փրկել Էին Լիբիայի ափերի մոտ, նավահանգիստ Է մտել տեղական ժամանակով 09:00-ին (Երեւանի ժամանակով 12:00-ին):
Դեկտեմբերի 22-ին Իսպանիայի կառավարությունն Open Arms-ին թույլատրել Էր մտնել պիրենեական թագավորության տարածքային ջրեր: Մինչ այդ Եվրոպայի մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Իտալիան եւ Մալթան, նավին մերժել Էին այդ իրավունքը: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը, տարեսկզբից ի վեր Միջերկրական ծովով Եվրոպա են ժամանել շուրջ 113 հազար միգրանտ ու փախստական: Ըստ որում ամենից շատ անօրինական միգրանտներ՝ 56 հազար, ընդունել Է Իսպանիան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

El Pais: в порт в Испании прибыло судно с 300 нелегалами
Судно Open Armsс более чем 300 мигрантами на борту прибыло в пятницу утром в порт испанской провинции Кадис (автономное сообщество Андалусия). Об этом сообщила газетаEl Pais.
По ее информации, судно с нелегалами, спасенными неделю назад у берегов Ливии, зашло в гавань примерно в 09:00 по местному времени (11:00 мск),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
22 декабря испанское правительство разрешило Open Arms зайти в территориальные воды пиренейского королевства. До этого ряд европейскихстран, в том числе Италия и Мальта, отказали судну в данном праве.
Как ранее сообщила Международная организации по миграции, с начала года в Европу по Средиземному морю прибыли около 113 тыс. мигрантов и беженцев. При этом больше всего нелегалов - 56 тыс. - приняла Испания.