Իրանը ցանկանում Է Instagram-ը փոխարինել «տնային» սոցիալական ցանցով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը պլանավորում Է Instagram սոցիալական ցանցը փոխարինել երկրում մշակված սոցիալական ցանցով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով կիբեռանվտանգության գծով Գերագույն խորհրդի՝ քարտուղար Աբոլհասան Փիրուզաբադին:
Վերջինս հայտարարել Է, թե անհրաժեշտ Է, որ Իրանը ներկայացնի Instagram-ի լավագույն այլընտրանքը, եւ նման հարթակն արդեն մշակված Է: Նա ավելի մանրամասն տեղեկություններ չի տրամադրել հարթակի վերաբերյալ, նշում Է գործակալությունը:
«Մենք Instagram-ին խնդրել ենք բանակցություններ վարել, բայց առայժմ ոչ մի հանդիպում չի եղել»,-նշել Է Փիրուզաբադին: Դեկտեմբերի սկզբին Փիրուզաբադին հայտարարել Է, որ մեկ միլիոնից ավելի օգտատեր ունեցող ցանկացած արտասահմանյան մեսենջեր պետք Է իր ներկայացուցիչն ունենա Իրանում, գրում Է գործակալությունը:
Ավելի վաղ իրանցի բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ հայտնել են երկրում մշակված մեսենջերներին անցնելու մտադրության մասին՝ որպես այլընտրանք ժողովրդականություն վայելող Telegram-ի: Ապրիլին Իրանի գերագույն ղեկավար Ալի Խամենեին եւ երկրի առաջին փոխնախագահ Էսհաք Ջահանգիրին հայտարարել են, որ հրաժարվում են օգտվել Telegram-ից: Խամենեիի հաղորդագրության մեջ ներկայացվել Էր մեսենջերների երեք ալիք, այդ թվում՝ Soroush Gap Messenger-ը եւ iGap-ը, որոնցում այժմ տեղեկատվություն Է հրապարակվելու գերագույն ղեկավարի մասին: Իրանում նաեւ փակ Է մուտքը Twitter սոցիալական ցանց: Այդուահանդերձ, Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին եւ Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը Twitter-ում պաշտոնական օգտահաշիվներ ունեն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран хочет заменить Instagram на "домашнюю" социальную сеть
Иран планирует заменить Instagram на разработанную в стране социальную сеть.Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Mehr со ссылкой на секретаря Верховного совета по киберпространству Абольхасана Фирузабади.
Фирузабади заявил, что Ирану необходимо представить лучшую альтернативу Instagram, и такая платформа уже разработана. Он не предоставил более подробных сведений о платформе, отмечает агентство.
"Мы просили Instagram провести переговоры, но пока никаких встреч не было", - отметил Фирузабади.
В начале декабря Фирузабади заявил, что любой зарубежный мессенджер с более чем миллионом пользователей должен иметь своего представителя в Иране, сообщает агентство.
Ранее многие иранские политики сообщали о намерении перейти на мессенджеры, разработанные в стране, как на альтернативу пользующемуся популярностью Telegram. В апреле верховный лидер Ирана Али Хаменеи и первый вице-президент страны Эсхак Джахангири заявили, что отказались от использования Telegram. В сообщении Хаменеи приводились три канала мессенджеров, в том числе Soroush Gap Messenger и iGap, на которых теперь будет публиковаться информация о верховном лидере.
В Иране также закрыт доступ к социальной сети Twitter. Тем не менее, у президента Ирана Хасана Роухани и министра иностранных дел исламской республики Мохаммада Джавада Зарифа есть официальные аккаунты в Twitter.