Իրանի ԱԳ նախարարությունում պատմել են, թե ինչ պայմաններով երկիրը կմնա ԳՀՀԾ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը միջուկային գործարքի մեջ կմնա, քանի դեռ այն օգուտներ Է բերում, բայց դրանք ավելի ու ավելի են պակասում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի ԱԳ փոխնախարար Աբաս Արաքչին:
«Մենք ԳՀՀԾ-ում (իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիր) կմնանք այնքան ժամանակ, քանի դեռ այն օգուտներ Է բերում մեզ, սակայն իրականում Իրանի օգուտը՝ տնտեսական շահերը, ավելի ու ավելի են պակասում: Մենք անհրաժեշտ որոշում կընդունենք, երբ ժամանակը գա»,- հայտնել Է Արաքչին լրագրողներին:
Նա նշել Է, որ ԱՄՆ-ը քաղաքական մեկուսացման մեջ Է հայտնվել միջուկային գործարքից դուրս գալու պատճառով: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը դուրս Է գալիս Իրանի հետ միջուկային ծրագրի վերաբերալ համաձայնագրից: Նա նաեւ հայտնել Է այս երկրի դեմ բոլոր պատժամիջոցները վերականգնելու մասին, այդ թվում՝ երկրորդային, այսինքն՝ մյուս այն երկրների նկատմամբ, որոնք բիզնես են վարում Իրանի հետ: ԱՄՆ-ն օգոստոսի 7-ին վերստին գործարկել Է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների մի մասը:
Վաշինգտոնը հայտարարել Է իրանական նավթի արտահանումը զրոյի հասցնելու նպատակի մասին եւ դրա գնորդներին կոչ Է արել հրաժարվել նման գնումներից: Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի լրացուցիչ պատժամիջոցները, որոնք ներառել են նավթի արտահանումը, ուժի մեջ են մտել նոյեմբերի 5-ին: Ընդ որում՝ Վաշինգտոնը նավթային պատժամիջոցներից ժամանակավոր բացառություններ Է տրամադրել Չինաստանին, Հնդկաստանին, Իտալիային, Հունաստանին, Ճապոնիային, Հարավային Կորեային, Թայվանին եւ Թուրքիային: Մինչդեռ Եվրոպայում հանդես են գալիս միջուկային գործարքի պահպանման օգտին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В МИД Ирана рассказали, при каких условиях страна останется в СВПД
Иран останется в ядерной сделке, пока она приносит выгоды, но их становится меньше.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил замглавы МИД Ирана Аббас Аракчи.
"Мы будем оставаться в СВПД (Совместном всеобъемлющем плане действий по иранской ядерной программе. - Прим. ред.) до тех пор, пока он приносит нам выгоду, однако в действительности выгод Ирана, экономических выгод, становится все меньше. Мы примем необходимое решение, когда придет время", - сообщил Аракчи журналистам.
Он отметил, что США оказались в политической изоляции из-за выхода из ядерной сделки.
Президент США Дональд Трамп объявил в мае, что Вашингтон выходит из соглашения о ядерной программе с Ираном. Он также сообщил о восстановлении всех санкций против этой страны, в том числе вторичных, то есть в отношении других стран, ведущих бизнес с Ираном. США вновь ввели в действие с 7 августа часть санкций против Ирана. Вашингтон заявил о цели довести экспорт иранской нефти до нуля и призвал ее покупателей отказаться от таких закупок. Дополнительные санкции США в отношении Ирана, которые охватили экспорт нефти, вступили в силу 5 ноября. При этом Вашингтон предоставил временные исключения из нефтяных санкций Китаю, Индии, Италии, Греции, Японии, Южной Корее, Тайваню и Турции. Между тем в Европе выступают за сохранение ядерной сделки.