Գերմանիան 500 հազար եվրո կհատկացնի Վրաստանին պաշտպանական ոլորտի զարգացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան մտադիր Է 500 հազար եվրո հատկացնել Վրաստանին ՆԱՏՕ-ի հետ հանրապետության համագործակցության շրջանակում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 21-ին հայտնել Է Թբիլիսիում Գերմանիայի դեսպանությունը:
«ՆԱՏՕ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս Դիթեր Լուկասը համաձայնություն Է տվել Վրաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության փաթեթի (SNGP) շրջանակում Վրաստանին 500 հազար եվրո հատկացնելուն: 2016 եւ 2017 թվականներին Գերմանիան արդեն երկու անգամ 500-հազարական եվրո Է հատկացրել SNGP փաթեթի շրջանակում այդ դպրոցի զարգացման եւ մյուս նախագծերի իրագործման համար, փաթեթ, որը նպաստում Է ՆԱՏՕ-ի հետ Վրաստանի հետագա մերձեցմանը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես ճշտում Է դեսպանությունը, ֆինանսավորումը կուղղվի նաեւ Վրաստանում Պաշտպանության ինստիտուցիոնալ վերածնման դպրոցի (DIB) զարգացմանը»: Ինչպես ճշտում Է դեսպանությունը, Գերմանիան եւ Վրաստանը վերջին 10 տարում ակտիվորեն համագործակցել են պաշտպանական ոլորտում:
Բեռլինը օգնություն Է ցուցաբարում Վրաստանին զինված ուժերի բարեփոխման եւ դրանք ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներին համապատասխանեցնելու գործում, նաեւ օժանդակություն բանակի հանդերձմանը: 2016 թվականին Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչությանն Է հանձնել 24 բեռնատար ավտոմեքենա, որոնք հանդերձված են զանգվածային ոչնչնացման զենքից պաշտպանության սարքավորումներով: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերին Վրաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ Բեռլինում ստորագրվել Է երկու երկրների պատմության մեջ առաջին համաձայնագիրը պաշտպանության ոլորտում համագործակցության մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Германия выделит Грузии €500 тыс. на развитие оборонной сферы
Германия намерена выделить Грузии €500 тыс.в рамках сотрудничества республики с НАТО. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в пятницу сообщило посольство Германии в Тбилиси.
"Посол Германии в НАТО Ханс Дитер Лукас дал согласие на выделении Грузии €500 тыс.в рамках пакета сотрудничества Грузия - НАТО (SNGP). В 2016 и 2017 годах Германия уже дважды выделяла по €500 тыс.для развития этой школы и реализацию других проектов в рамках пакета SNGP, который содействует дальнейшему сближению Грузии с НАТО", - говорится в сообщении.
Как уточняет посольство, финансирование будет направлено в том числе на развитие Школы институционального возрождения обороны в Грузии (DIB)".
Германия и Грузия в последние 10 лет активно сотрудничают в сфере обороны. Берлин оказывает помощь Тбилиси в реформировании вооруженных сил и приведении их к стандартам НАТО, помощь в оснащении армии. В 2016 году минобороны Германии передало оборонному ведомству Грузии 24 грузовые машины, оснащенные оборудованием для защиты от оружия массового уничтожения. В ноябре текущего года между Грузией и Германией в Берлине было подписано первое в истории двух стран соглашение о сотрудничестве в сфере обороны