Երուսաղեմի թանգարանում կցուցադրեն կողոպտիչներից փրկված արժեքավոր հնագիտական գտածոներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմի աստվածաշնչյան երկրների թանգարանում առաջին անգամ կցուցադրվեն հնությունների կողոպտիչներից փրկված արժեքավոր հնագիտական գտածոներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է թանգարանի մամուլի ծառայությունը:
«Ճանապարհից մոլորված գտածոներ». այս խորագրով Է բացվում արտասովոր ցուցադրանքը, որտեղ կներկայացվեն պատմության համար կարեւոր բազմաթիվ առարկաներ, որոնք ավարառուներից եւ հնությունների անթույլատրագիր առեւտրականներից փրկվել են Հորդանան գետի արեւմտյան ափին գործող՝ Իսրայելի քաղաքացիական վարչակազմի հնագիտության բաժնի հետ Երուսաղեմի աստվածաշնչյան երկրների թանգարանի համագործակցության շրջանակներում:
Հնագիտական շտաբի տասնամյակների լարված աշխատանքը հանգեցրել Է ավելի քան 40 հազար գողացված արտեֆակտների հայտնաբերման եւ առգրավման, ասված Է հաղորդագրության մեջ: Բռնագրավված առարկաների հավաքածուն ներառում Է տասնյակ հազարավոր խեցե եւ քարե անոթներ, արձանիկներ, կավե աղյուսակներ՝ արձանագրություններով, մետաղադրամներ եւ շատ այլ իրեր, ինչն անգին ժողովածու Է, որը թույլ Է տալիս հասկանալ հեռավոր դարերում այս տարածքում ապրած մարդկանց կյանքը, ճշտում են թանգարանում:
Բռնագրավված գանձերից մի քանիսը մաքսանենգությամբ բերվել են Մերձավոր Արեւելքի տարբեր մասերից: Ինտենսիվ աշխատանքը, ներառյալ հանգամանորեն պլանավորված դարանակալությունները եւ գիշերային հսկողությունները, թույլ են տվել բռնագրավել անգին արտեֆակտներ: Կողոպտչները ենթարկվել են պատասխանատվության, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Иерусалиме покажут спасенные от расхитителей артефакты
Спасенные от расхитителей древностей ценнейшие археологические находки впервые будут выставлены в Иерусалимском музее библейских стран.Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба музея.
"Сбившиеся с пути находки" - под таким названием открывается необычная экспозиция, в которой будет представлено множество важных для истории предметов, спасенных от мародеров и нелицензированных торговцев древностями в рамках сотрудничества Иерусалимского музея библейских стран с отделом археологии израильской гражданской администрации, действующей на Западном берегу реки Иордан.
Десятилетия напряженной работы археологического штаба привели к обнаружению и изъятию свыше 40 тысяч украденных артефактов, говорится в сообщении. Коллекция конфискованных предметов включает десятки тысяч керамических и каменных сосудов, статуэтки, глиняные таблички с надписями, монеты и многое другое, что представляет бесценное собрание, дающее понимание о жизни людей на этой территории в отдаленные века, уточняют в музее.
Некоторые из изъятых сокровищ контрабандой были завезены из различных частей Ближнего Востока. Интенсивная работа, включая тщательно спланированные засады и ночные наблюдения, позволила изъять бесценные артефакты. Мародеры привлечены к ответственности.