«Դեղին բաճկոնավորների» ելույթների կապակցությամբ Մակրոնի առաջարկություններով օրինագիծը մտցվեց խորհրդարան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դեղին բաճկոնավորների» ցույցերով պայմանավորված ճգնաժամից ելք գտնելու վերաբերյալ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի առաջարկություններով օրինագիծը դեկտեմբերի 19-ին ներկայացվել Է Ազգային ժողովի (խորհրդարանի ստորին պալատի) քննարկմանը:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բենժամեն Գրիվոն բրիֆինգում, որը հեռարձակել Է BFMTV-ն: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը դեկտեմբերի 10-ի երեկոյան ուղերձ Է հղել ազգին՝ հայտարարելով այն որոշումների մասին, որոնք ինքն ընդունել Է «դեղին բաճկոնների» ելույթների հետ կապված ճգնաժամի ֆոնին: Մակրոնը, մասնավորապես, խոստացել Է 2019 թվականից ամսական նվազագույն աշխատավարձի 100 եվրոյով բարձրացում, այս տարվա վերջին լրացուցիչ չհարկվող պարգեւավճար աշխատող ֆրանսիացիներին, հարկերի վերացում այն թոշակառուների համար, որոնց թոշակը ցածր Է 2 հազար եվրոյից: «Դեղին բաճկոնավորների» ցույցերը, որոնք բողոքում են գների աճի եւ հարկերի ավելացման դեմ, Ֆրանսիայում անցկացվում են նոյեմբերի 17-ից: Ցուցարարների կողմից կազմակերպված ակցիաների թիվը հասնում Է հազարների: Երկրում արդեն հինգ անգամ շաբաթ օրերին անցկացվել են բողոքի համազգային օրեր, որոնք Փարիզում, Բորդոյում, Նանտում եւ մի շարք այլ քաղաքներում ուղեկցվել են ոստիկանության հետ արմատականների զանգվածային բախումներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Закон с предложениями Макрона в связи с выступлениями "желтых билетов" внесен в парламент
Законопроект с предложениями президента Франции Эмманюэля Макрона по выходу из кризиса, вызванного манифестациями "желтых жилетов", был внесен в среду на рассмотрение Национального собрания (нижняя палата парламента). Об этом сообщил официальный представитель правительства Бенжамен Гриво на брифинге, трансляцию которого велBFMTV.
Президент Франции Эмманюэль Макрон вечером 10 декабряобратилсяк нации с посланием, объявив о решениях, которые он принял на фоне сложившегося в стране кризиса, связанного с движением "желтые жилеты". Он, в частности, обещал повышение минимальной месячной оплаты труда на €100с 2019 года, дополнительную необлагаемую налогами премию работающим французам в конце этого года, отмену налогов для пенсионеров, чья пенсия ниже €2 тыс., а также отмену нового налога на автомобильное топливо,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Манифестации "желтых жилетов", протестующих против роста цен и увеличения налогов, проходят во Франции с 17 ноября. Число акций, устроенных манифестантами, измеряется тысячами. В стране уже пять раз по субботам были проведены общенациональные дни протеста, которые сопровождались массовыми столкновениями радикалов с полицией в Париже, Бордо, Нанте и ряде других городов.