Վրաստանի նախագահի պաշտոնակալման արարողությանը սպասում են 55 երկրների ներկայացուցիչների
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն ակնկալում Է, որ հանրապետության նախագահի պաշտոնակալման արարողությանը ներկա կլինեն 55 երկրների մինչեւ 155 ներկայացուցիչներ, տեղեկացնում Է «Արմնպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
Վրաստանի նորընտիր նախագահի պաշտոնակալման արարողությունը կկայանա դեկտեմբերի 16-ին Թելավիում: «Վրաստանի նախագահ ընտրված Սալոմե Զուրաբիշվիլիի պաշտոնակալման արարողությանը ներկա լինելու համար երկիր կժամանեն աշխարհի շուրջ 55 երկրների մինչեւ 150 ներկայացուցիչներ»,- դեկտեմբերի 14-ին կայացած բրիֆինգում հայտարարել Է Վրաստանի ԱԳ փոխնախարար Խաթունա Տոտլաձեն:
Նրա տվյալներով՝ սպասվում Է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի, Թուրքմենստանի արտաքին գործերի նախարար Ռաշիդ Մերեդովի, Սերբիայի, Ադրբեջանի, Չեխիայի, Լիտվայի խորհրդարանների խոսնակների, ԱՄԷ-ի շրջակա միջավայրի նախարարի, Իսրայելի ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալի, Ուկրաինայի ԱԳ փոխնախարարի եւ ուրիշների ներկայությունը:
Տոտլաձեն հավելել Է, որ սա վերջնական ցուցակը չԷ, եւ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նոր հաստատումներ Է ստանում այլ երկրներից:

На инаугурацию президента Грузии ожидают представителей около 55 стран
МИД Грузии ожидает, что на церемонии инаугурации избранного президента страны Саломе Зурабишвили будут присутствовать до 150 представителей около 55 стран, сообщает Арменпресс со ссылкой на ГрузияOnline.
Инаугурация нового президента Грузии состоится 16 декабря в Телави.
"На инаугурацию избранного президента Грузии Саломе Зурабишвили в страну прибудут до 150 представителей около 55 стран мира", - заявила заместитель министра Хатуна Тотладзе на брифинге в пятницу.
По ее данным, ожидается присутствие президента Армении Армена Саркисяна, экс-главы Франции Николя Саркози, министра иностранных дел Туркмении Рашида Мередова, генсека ГУАМ Алтая Эфендиева, спикеров парламентов Азербайджана, Сербии, Чехии, Литвы, а также министра окружающей среды ОАЭ, зампредседателя совета национальной ассамблеи Беларуси, первого замглавы МИД Израиля, заместителя министра иностранных дел Украины.
Тотладзе добавила, что это не окончательный список и внешнеполитическое ведомство систематично получает подтверждения от других стран.