Քրեակատարողական հիմնարկներում մի շարք բարեփոխումներ են տեղի ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական հիմնարկներում 2017-2018 թթ. լուծվել է գերբեռնվածության խնդիրը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին, «Մարդու իրավունքների խախտումները ՔԿՀ-ներում 2017-2018 թթ.» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը:
Նրա խոսքով՝ այսօր արդեն ՔԿՀ-ներում կա 2305 պահվող անձ, ինչն աննախադեպ թիվ է:
«Այս փաստը կախված է ոչ միայն համաներումից, այլև պայմանական վաղաժամկետ ազատման, ռեժիմների փոփոխության արդյունքից, այսինքն՝ ընդհանրական բարեփոխումների շնորհիվ»,- նշեց Քրմոյանը:
ՀՀ ԱՆ փոխնախարարն ընդգծեց, որ ոլորտում կան մի շարք բարեփոխումներ, օրինակ՝ պայմանական վաղաժամկետ ազատման նոր ինստիտուտ, որն արդեն իսկ գործարկվել է, ինչպես նաև ներման նոր կառուցակարգեր:
«Շատ լուրջ փոփոխություններ են իրականացվել նաև բանտային առողջապահության, ցմահ ազատազրկման դատապարտվածների իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում և այլն»,- շեշտեց Սուրեն Քրմոյանը:

Number of prisoners drops to unprecedented low in Armenia
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. The prison overcrowding problem in Armenia’s correctional facilities has been solved in 2017-2018, Deputy Minister of Justice Suren Krmoyan said during a discussion on human rights issues in jails.
According to him, there are now 2305 prisoners in Armenian jails, an unprecedented low number.
“This fact is connected not only with the clemency, but also as result of parole and change of conditions, meaning due to general reforms,” Krmoyan said.
He said that a number of reforms, such as the new early release mechanism and new pardon procedures, exist in the correctional sector.
“Very serious changes have been made in prison healthcare, protection of the rights of prisoners convicted to life imprisonment and others,” he said.