Վրաստանի խորհրդարանը Քութայիսից կտեղափոխվի Թբիլիսի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանը հաստատել Է նորացված կանոնակարգը, որի համաձայն օրենսդիր մարմինը Քութայիսից (Իմերեթի տարածաշրջան) կտեղափոխվի Թբիլիսի: Ուղղումների օգտին քվեարկել են խորհրդարանում ներկայացված 150 պատգամավորներից 77-ը: Երկուսը դեմ են արտահայտվել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կանոնակարգում ուղղակիորեն ամրագրված Է, որ խորհրդարանի գտնվելու վայրը Թբիլիսի քաղաքն Է, եւ նշված Է օրենսդիր մարմնի հին շենքի հասցեն, որտեղ 2012 թվականից չԷր կարելի լիագումար նիստեր անցկացնել: Ուղղումները ուժի մեջ կմտնեն Վրաստանի հինգերորդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի՝ դեկտեմբերի 16-ին նշանակված պաշտոնակալման արարողությունից հետո:
Խորհրդարանը 2012 թվականին Քութայիս Էր տեղափոխվել Վրաստանի Սահմանադրության մեջ կատարված ուղղումների հիման վրա, որոնք մտցվել Էին այն ժամանակ իշխող «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության նախաձեռնությամբ:
2017 թվականի վերջին Վրաստանում ընդունվեցին Սահմանադրության նոր ուղղումներ, որոնց համաձայն երկրի գլխավոր օրենքում այլեւս ամրագրված չԷ, որ խորհրդարանը պետք Է նիստեր գումարի Քութայիսում, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Парламент Грузии "переселится" в Тбилиси
Парламент Грузии утвердил обновленный регламент, согласно которому законодательный орган переедет в Тбилиси из Кутаиси (регион Имерети), передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
Запоправкипроголосовали 77 из 150 представленных в парламенте депутатов. Двое были против.
В регламенте прямо прописано местоположение парламента – город Тбилиси, и указан адрес старого здания законодательного органа, где с 2012 года нельзя было проводить пленарные заседания, лишь комитетские слушания.
Менять место работы депутатов можно будет только во время военного или чрезвычайного положения или если парламент не сможет нормально работать из-за проблем со зданием. Решение будет за председателем парламента.
Поправки вступят в силу после инаугурации пятого президента Грузии 16 декабря. Главой государства станет Саломе Зурабишвили.
Парламент переехал в Кутаиси в 2012 году на основе поправок в Конституцию Грузии, которые были внесены по инициативе правящей на то время партии "Единое национальное движение".
После смены власти, по итогам парламентских выборов в 2012 году, представители партии "Грузинская мечта - демократическая Грузия" не раз поднимали вопрос о возвращении высшего законодательно органа Грузии в Тбилиси.
В конце 2017 года в Грузии приняли новые поправки в Конституцию, согласно которым в главном законе страны больше нет записи о том, что парламент должен заседать в Кутаиси.