Մեծ Բրիտանիան կդադարեցնի ներդրողի «ոսկե այցագրերի» հանձնումը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան դեկտեմբերի 7-ից դադարեցնումէ այսպես կոչված «ոսկե այցագրերի» հանձնման ծրագրի գործողությունը, որոնք օտարերկրացի ներդրողներին իրավունք են տալիս կեցության վկայագիր սանալ երկրում: Դրանք ամենից շատ ունեն ռուսաստանցիներն ու չինացիները: Որոշումը բացատրվում Է ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարով, տեղեկացնումէ«Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին: Tier 1 ներդրողի այցագիրը հայտնվել Է 2008 թվականին՝ Եվրամիության սահմաններից դուրս բնակվող հարուստ մարդկանց Բրիտանիա բերելու նպատակով:
Այդ այցագիրն ստանալու համար անհրաժեշտ Էր առնվազն 2 միլիոն ֆունտի ներդրում կատարել երկրի տնտեսությունում. որպես կանոն, դա արտահայտվում Է Բրիտանիա տեղափոխվելուց հետո առաջին երեք ամսում պետական արժեթղթերի կամ տեղական ընկերությունների բաժնետոմսերի գնմամբ: Բայց ծրագիրն սկսեցին քննադատել այն երկյուղների պատճառով, որ դա կօգտագործեն փողերի լվացման համար:
Կառավարությունում խոստացել են, որ «ոսկե այցագրերը» կսկսեն վերստին տալ այն բանից հետո, երբ ֆինանսների ծագումն ստուգելու համակարգ հայտնվի:

Британия приостановит выдачу "золотых виз" инвестора. Больше всего их у россиян и китайцев
Британия с пятницы приостанавливает действие программы выдачи так называемых "золотых виз", которые дают право иностранным инвесторам получить вид на жительство в стране. Решение объясняется борьбой с финансовыми преступлениями, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Виза инвестора Tier 1 появилась в 2008 году с целью привлечь в Британию богатых людей, проживающих за пределами ЕС.
Чтобы получить эту визу, необходимо было инвестировать по меньшей мере 2 млн фунтов в экономику страны - как правило, это выражается в покупке государственных ценных бумаг или акций местных компаний в первые три месяца после переезда в Британию. Но программу начали критиковать из-за опасений, что ее используют для отмывания денег.
В правительстве пообещали, что "золотые визы" начнут выдавать вновь после того, как появится система проверки происхождения финансов.
Глава МИД Армении поздравил своего эстонского коллегу с переизбранием на пост министра иностранных дел