Զոհրաբ Մնացականյանը Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ քննարկել է Հայաստան- ԵՄ օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 4-ին Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ։
ԱԳՆ ղեկավարը և ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչը քննարկեցին Հայաստան-Եվրոպական միություն օրակարգի մի շարք հարցեր: Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը մշտապես ի ցույց է դրել իր հանձնառությունը և քաղաքական կամքը՝ արդյունավետորեն կիրարկելու ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը և գործնական քայլեր է կատարել այս ուղղությամբ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրինՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւհանրային դիվանագիտության վարչությունից,այդ առնչությամբ զրուցակիցները կարևորեցին հունիսին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի և նոյեմբերին Երևանում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության կոմիտեի անդրանիկ նիստերի անցկացումը, որոնք հնարավորություն ընձեռեցին Համաձայնագրի կիրարկման ճանապարհային քարտեզի շուրջ համապարփակ քննարկումներ ծավալելու համար: ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի հաջորդ նիստին ընդառաջ կարևորվեց ոլորտային և փորձագիտական մակարդակի հանդիպումների անցկացումը:
Հանդիպման ընթացքում Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ Արևելյան գործընկերության տասնամյակը լավ հնարավորություն է գնահատելու մինչ օրս գործընկերության շրջանակներում արձանագրված ձեռքբերումները և ուրվագծելու զարգացման հեռանկարները։
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրեց Հայաստանի կառավարության՝ ժողովրդի կողմից տրված լայն մանդատի հիման վրա բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ գրանցած ձեռքբերումները։ Անդրադառնալով Հայաստանում կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ վստահելի և արդար ընտրությունների անցկացումը Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից է։ Որպես Հայաստանի զարգացման օրակարգի հիմնասյուներ՝ նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանը, ի թիվս այլոց, առանձնացրեց բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության, ստեղծագործ կրթության ոլորտները:
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաց Մնացականյանը ԵՄ պաշտոնյային տեղեկացրեց ԼՂ խաղաղ գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները և վերահաստատեց Հայաստանի՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի, մտքեր փոխանակեցին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ:

Зограб Мнацаканян обсудил с Федерикой Могерини ряд вопросов повестки Армения-ЕС
В рамках рабочего визита в Брюссель 4 декабря и.о. министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился с высоким представителем Европейского Союза по вопросам внешней политики и безопасности, вице-председателем Европейской комиссии Федерикой Могерини.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и общественной дипломатии МИД Армении, и.о. министра иностранных дел Армении и высокий представитель ЕС обсудили ряд вопросов повестки Армения-Европейский союз. Зограб Мнацаканян подчеркнул, что новое правительство Армении всегда демонстрировало свою приверженность и политическую волю для эффективного осуществления Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом и предприняло практические шаги в этом направлении.
Собеседники придали большое значение проведению в июне первого заседания Совета партнерства Армения-ЕС в Брюсселе и первой сессии Комитета партнерства Армения-ЕС в Ереване, которые предоставили возможность для всестороннего обсуждения всеобъемлющей дорожной карты. Накануне очередного заседания Совета партнерства Армения-ЕС была подчеркнута важность отраслевых и экспертных совещаний.
В ходе встречи Зограб Мнацаканян отметил, что десятилетие Восточного партнерства даст хорошую возможность оценить достижения и наметить перспективы развития.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел представил результаты, достигнутые правительством Армении в контексте осуществления реформ на основе данного народом широкого мандата. Коснувшись парламентских выборов в Армении, министр Мнацаканян подчеркнул, что проведение справедливых и честных выборов является одним из приоритетов правительства Армении. Исполняющий обязанности министра Мнацаканян, среди прочего, выделил области высоких технологий и инноваций, творческого воспитания в качестве опорных пунктов повестки развития Армении.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Зограб Мнацаканян проинформировал официального представителя ЕС о последних событиях в нагорно-карабахском мирном процессе и подтвердил приверженность Армении мирному урегулированию конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы.
Собеседники коснулись ряда актуальных вопросов международной и региональной повестки дня, обменялись мнениями о последних событиях вокруг ядерной программы Ирана.