Զուրաբիշվիլին «կասկածում է», որ կվերադարձնի Սահակաշվիլիի քաղաքացիությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: BBC-ի ռուսական ծառայությանը տված հարցազրույցում Վրաստանի նորընտիր նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին անդրադարձել Է նաեւ Միխեիլ Սահակաշվիլիի քաղաքացիության հարցին, տեղեկացնումէ«Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրցուզիա Online»-ին: Լրագրողի այն հարցին, թե նա քաղաքացիություն կտա արդյոք Վրաստանի երրորդ նախագահին, Զուրաբիշվիլին պատասխանել Է. «Կասկածում եմ, քանի որ նրա դեմ քրեական գործէ հարուցված»:
Զուրաբիշվիլիի խոսքով՝ Սահակաշվիլիի քաղաքացիության կապակցությամբ առաջին պլանում արդարադատության հարցն Է:
«Երեկվա նրա հայտարարությունները, որորոնցով նա ոստիկանությանը եւ զորքերին կոչ Է արել հստակ կողմնորոշվել, խնդրահարույց են: Նա կորցրել Է այս երկրի հետ կապը: Այսօր նա օտարերկրացի Է, որը հանդես Է գալիս երկրում ապակայունացման կոչերով: Այս երկրին իրոք հարկավոր չԷ ապակայունացում: Երեկ ընտրողները քվեարկեցին կայունության եւ Վրաստանի եվրոպական ապագայի օգտին: Դա այն Է, հանուն որի ես գտնվում եմ այստեղ,-ասել Է Սալոմե Զուրաբիշվիլին:

Зурабишвили «сомневается», что вернет гражданство Саакашвили
В интервью русскому бюро ВВС Саломе Зурабишвили говорит о вопросе гражданства Михеила Саакашвили. На вопрос журналиста, даст ли она гражданство третьему президенту Грузии, Зурабишвили ответила: "Сомневаюсь, поскольку против него возбуждено уголовное дело".
По словам Зурабишвили, в связи с гражданством Саакашвили на переднем плане стоит вопрос правосудия, сообщает Арменпресс со ссылкой на ГрузияOnline.
"Его вчерашние заявления, где он призывал полицию и войска занять конкретную сторону, проблемные. Он потерял связь с этой страной. Сегодня он является иностранцем, выступающим с призывами дестабилизации в стране. Этой стране действительно не нужна дестабилизация. Вчера избиратели проголосовали за стабильность, и европейское будущее Грузии. Это то, ради чего я нахожусь здесь"- говорит Саломе Зурабишвили.