Սեուլից վերջին տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ գնացք է ուղեւորվել ԿԺԴՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 30-ին Սեուլից վերջին ավելի քան տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ գնացք Է ուղեւորվել ԿԺԴՀ, որպեսզի դրանում գտնվող հարավկորեացի պաշտոնական անձինք ու փորձագետները կարողանան հետազոտել մինչեւ Չինաստանի Սինիյջու սահմանամերձ քաղաք ձգվող երկաթուղիների վիճակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել են հարավկորեական ԶԼՄ-ները, վեց վագոնից բաղկացած «միավորիչ գնացքը» բարձրաստիճան ուղեւորներ ունի, նրանց թվում են՝ ազգային միավորման գործերի նախարար Չո Մյուն Գյունը, հողերի եւ տրանսպորտի նախարար Կիմ Հյոն Մին, քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, խորհրդարանականներ:
Ուղեւորությունը կտեւի 18 օր. այդ ժամանակի ընթացքում կհետազոտվի ԿԺԴՀ-ի 1200 կմ երկաթգիծ՝ պարզելու՝ որտեղ Է արդիականացում պահանջվում կորեական երկու պետությունների միջեւ հաղորդակցության հաստատման համար: Կորեայում երկաթուղիների վերամիավորման շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք Էր բերվել Հյուսիսի եւ Հարավի՝ այս տարվա սեպտեմբերին Փհենյանում կայացած գագաթնաժողովում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В КНДР из Сеула впервые за последние десять лет отправился поезд
Поезд изСеула впятницу отправился вКНДР впервые запоследние десять слишним лет, чтобы находящиеся нанем южнокорейские официальные лица иэксперты могли обследовать состояние железнодорожных путей доприграничного сКитаем города Синыйджу, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как передали южнокорейские СМИ, уровень пассажиров "поезда объединения" изшести вагонов весьма представительный: внем едут министр поделам национального объединения Чо Мён Гюн, министр земель итранспорта Ким Хён Ми, представители политических партий, парламентарии. В вагонах есть офисы испальные места, атакже оборудование иэлектрогенераторы.
Поездка займет 18 дней: втечение этого срока будет обследовано 1200 километров железнодорожных путей КНДР, чтобы выяснить, где требуется модернизация дляналаживания сообщения между двумя корейскими государствами.
Договоренность овоссоединении железных дорог вКорее была достигнута насаммите Севера иЮга всентябре этого года вПхеньяне.