Բարձրանալու է 350 հազար մարդու աշխատավարձ և 85 հազար մարդու թոշակ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի համար զարմանալի են խոսակցությունները, թե 2019թ. աշխատավարձերի և թոշակների բարձրացում չի սպասվում: Համաերևանյան երթի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ եկամտահարկի նվազեցման արդյունքում բարձրանալու է 350 հազար մարդու աշխատավարձ: «Հուլիսի 1-ից մենք արդեն բարձրացրել ենք 206 հազար մարդու աշխատավարձ: Նաև պետական հիմնարկներում կառավարման արդյունավետության բարձրացման արդյունքում աշխատավարձերի բարձրացում այսօր արդեն տեղի է ունենում: Օրինակ, երկու օր առաջ բնապահպանության նախարարը ինձ զեկուցեց, որ Հատուկ պահպանվող տարածքներում արդյունավետության բարձրացման արդյունքում անտառապահների և պահպանությամբ զբաղվող անձանց աշխատավարձերը բարձրացել են 30-50 տոկոսով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա հավելեց, որ 85 հազար մարդու թոշակներն ու նպաստները ևս ավելանալու են: «2019թ. կատարվելիք փոփոխությունների արդյունքում այլևս մենք աղքատության գծից ներքև թոշակառու և նպաստառու չենք ունենալու: Այսինքն, մենք այդ մարդկանց մինչև հիմա թոշակը և նպաստը տալիս էինք՝ լավ իմանալով, որ դա չի բավարարելու, որպեսզի նրանք իրենց նվազագույն սննդամթերքն ապահովեն: Մենք այս տարի միանգամից 85 հազար մարդու թոշակ 10 հազար դրամով բարձրացնում ենք: Եվ մենք այս գործընթացը շարունակելու ենք, այդ թվում՝ պետական հիմնարկներում: Արդյունավետության բարձրացման արդյունքում հսկայական միջոցներ են խնայվելու և այդ միջոցներով աշխատավարձերը բարձրացվելու ենշ: Այդ գործընթացն արդեն այսօր տեղի է ունենում»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Повысятся зарплаты у 350 тысяч трудящихся и пенсии у 85 тысяч пенсионеров — Никол Пашинян
И.о. премьер-министра Никола Пашиняна считает странными разговоры о том, что в 2019г. повышения зарплат и пенсий не ожидается.
В беседе с журналистами в ходе общестоличного шествия он подчеркнул, что в результате понижения подоходного налога повысится зарплата у 350 тысяч граждан.
«С 1 июля мы уже повысили зарплаты у 206.000 граждан. Сегодня уже идет повышение зарплат в результате повышения эффективности управления в госучреждениях. Например, пару дней назад министр экологии сообщил, что в результате повышения эффективности работы в особо охраняемых зонах зарплата лесников и другими работниками этой сферы повышена на 30-50%», - как передает Арменпресс, сказал и.о. премьера.
Он добавил, что повысятся пенсии и пособия у 85 тысяч граждан.
«В результате реформ в 2019г. у нас уже не будет пенсионеров и получающих пособие, находящихся за чертой бедности. Уже в этом году мы повышаем пенсии 85 тысяч граждан на 10.000 драмов. И это будет продолжаться, в том числе и в госучреждениях. В результате повышения эффективности экономятся огромные средства, которые идут на повышение зарплат. И это делается уже сейчас», - сказал и.о. главы правительства.