Շան ձագին բանտ են նետել ոստիկանին կծելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում չաու-չաու շնիկը ճաղավանդակում Է հայտնվել այն բանի համար, որ կծել Է ոստիկանի ձեռքը: Ինչպես հայտնել Է Daily Mail հրատարակությունը, երկրի բազմաթիվ բնակիչների կարծիքով՝ շնիկի նկատմամբ անհամաչափ խիստ վճիռ Է կայացվել:
Միջադեպը նոյեմբերի 16-ին տեղի Է ունեցել Նորթհեմփթոնշիրի կոմսության Սթոք-Բրուեռն գյուղում: Բանգլ անունով չորսամսական շնիկը դուրս Է վազել իր տերերի՝ միլիոնատեր բանկիրներ Հեյսերի տան դարպասից, եւ հայտնվել ճանապարհի վրա՝ թույլ չտալով, որ ավտոմեքենաներն անցնեն: Այնտեղ նրան փորձել Է բռնել ոստիկանը, բայց անհնազանդ շունը կծել Է նրա ձեռքի դաստակը եւ նախաբազուկը: Շանը տարել են բաժին եւ գցել վանդակը: Շնիկը պետք Է բանտարկության մեջ անցկացնի մինչեւ ինն ամիս: Կարգի պահապանները վստահեցնում են, որ գործում են 1991 թվականի օրենքին՝ «Վտանգավոր շների մասին» ակտին, համապատասխան:
Ոստիկանների վճիռը բողոքներ Է առաջացրել բնակիչների շրջանում: Վեց օրում ավելի քան 2,5 հազար մարդ Է անդամագրվել Facebook-ում ձեւավորված խմբին, որը կոչ Է անում ազատ արձակել Բանգլին: Շան տերը՝ Դեւիդ Հեյսը, հայտարարել Է, որ հարգում Է ոստիկանությանը, բայց վճիռը համարում Է չափազանց խիստ եւ ոչ համարժեք: Նա հավելել Է, որ իր 15 տարեկան որդին այնքան Է վշտացել շնից բաժանվելու պատճառով, որ ինքն ստիպված Է եղել օրվա կեսին նրան դպրոցից տուն տանել:
Նաեւ, Հեյսի խոսքով, շունը վանդակում վախ ու սթրես Է ապրում: Նա փաստաբանների Է վարձել, որպեսզի նրանք պարզեն տեղի ունեցածը եւ պաշտպանեն շնիկին:

Щенка заперли в тюрьме за укус полицейского
В Великобритании щенок чау-чау оказался за решеткой за то, что укусил полицейского за руку. Как сообщает издание Daily Mail, решение показалось многим жителям страны несоразмерно суровым.
Инцидент произошел в деревне Сток-Бруэрн в графстве Нортгемптоншир в пятницу, 16 ноября. Четырехмесячный щенок по кличке Бангл (Bungle) выбежал за ворота дома своих хозяев, банкиров-миллионеров Хэйс (Hayes), и оказался на дороге, не давая машинам проехать. Там его попытался поймать полицейский, но непослушный пес укусил его в кисть руки и предплечье. Собаку доставили в отделение и посадили в клетку. Щенок может провести в заключении до девяти месяцев. Стражи порядка уверяют, что действуют в соответствии с законом 1991 года — актом «Об опасных собаках», сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Решение полицейских вызвало протесты среди мирных жителей. За шесть дней более 2,5 тысячи человек вступили в группу на Facebook, призывающую освободить Бангла. Хозяин собаки Дэвид Хэйс заявил, что уважает полицию, но считает решение избыточным и неадекватным. Он добавил, что его 15-летний сын так огорчился разлуке с собакой, что его пришлось забрать из школы посреди дня.
Также, по словам Хэйса, собака в клетке чувствует страх и стресс. Он нанял адвокатов, чтобы они разобрались в происшествии.