Շվեյցարիայում լազերի օգնությամբ օդում անօդաչուների լիցքավորման տեխնոլոգիա են մշակում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայի Լոզան քաղաքի դաշնային պոլիտեխնիկական դպրոցում (EPFL) մշակում են օդում լազերի օգնությամբ անօդաչու թռչող սարքերի (ԱՕԹՍ) լիցքավորման տեխնոլոգիա: Համակարգի հանգուցային բաղադրիչը սեփական լաբորատորիայում աճեցված արհեստական ալմաստն Է, որի շնորհիվ լազերային ճառագայթը բավականին հզոր Է դառնում, որպեսզի Էներգիայով սնուցի զգալի տարածության վրա գտնվող մուլտիկոպտյորը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես իր կայքում նշում Է EPFL-ը, այդ տեխնոլոգիան կարող Է օգտագործվել նաեւ արբանյակներին Էներգիայի եւ տեղեկատվության փոխանցման համար: Ճառագայթն անվնաս Է մարդկանց առողջության համար, այն մաշկի այրվածքներ չի առաջացնում:
Անօդաչու թռչող սարքերն ավելի ու ավելի լայնորեն են կիրառվում, նրանց կողմից կատարվող առաջադրանքների բազմազանությունը մեծանում Է: Սակայն չնայած մշտական տեխնիկական կատարելագործմանը, դրոններն ունեն իրենց աքիլեսյան գարշապարը՝ առանց լրալիցքավորման դրանք օդում երկար ժամանակ չեն կարող գտնվել:
Սարքն արագորեն ծախսում Է կուտակիչների Էներգիան, ահա թե ինչու գիտնականներն ու ինժեներները շատ հեռանկարային են համարում գետնից լազերային ճառագայթի օգնությամբ լիցքավորումը: Եթե պահանջվի լիցքավորել խոշոր ԱՕԹՍ, ապա կարելի Է գործարկել մի քանի լազերներ, պարզաբանում են մասնագետները: EPFL-ում դրոնների լիցքավորման համակարգի նախատիպը հույս ունեն ստեղծել 2019 թվականի սկզբին, իսկ դրա առեւտրային կիրառումը կարող Է սկսվել 2020 թվականին: Շվեյցարացի գիտնականները եւ ինժեներները դրա հետի մեկտեղ կարծում են, որ անօդաչուն, այնուամենայնիվ, այդ համակարգից անկախ կուտակչի կարիք կունենա ի դեպս դրա վնասվելու կամ գետնից լիցքավորվելու ունակությունից զրկվելու, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Швейцарии разрабатывают технологию зарядки беспилотников в воздухе при помощи лазера
В Федеральной политехнической школе Лозанны (EPFL) разрабатывают технологию зарядки беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) в воздухе при помощи лазера. Ключевым элементом системы является выращенный в собственной лаборатории маленький искусственный алмаз, благодаря которому лазерный луч становится достаточно мощным, чтобы напитать энергией находящийся на значительном расстоянии мультикоптер, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отмечает EPFL на своемсайте, эта технология может быть использована также для передачи энергии и информации на спутники. Луч безвреден для здоровья людей, он не вызывает ожогов кожи.
БПЛА применяются все шире, многообразие выполняемых ими задач растет. Однако несмотря на постоянное техническое усовершенствование, у дронов есть своя ахиллесова пята - без подзарядки они могут находиться в воздухе недолго. Аппарат быстро расходует энергию аккумуляторов, поэтому зарядка при помощи лазерного луча с земли представляется ученым и инженерам весьма перспективной.
Если потребуется зарядить крупный БПЛА, то можно задействовать серию лазеров, поясняют специалисты. Прототип системы зарядки дронов в EPFL рассчитывают создать в начале 2019 года, а ее коммерческое применение может начаться в 2020 году.Швейцарские ученые и инженеры при этомсчитают, что независимый от этой системы аккумулятор беспилотнику все равно понадобится - на тот случай, если он будет поврежден и лишится способности подзарядки с земли.