Հուշարձանով հողատարածք գնելու դեպքում սեփականատերը պարտավորվելու է ֆինանսավորել հուշարձանի վերակառուցումը. Երևանի գլխավոր ճարտարապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հին Երևան» նախագծում ընդգրկված ոչ մի հուշարձան չի քանդվելու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Երևանի քաղաքապետարանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը: Նրա խոսքով` դա վերաբերվում է նաև Արամի 23-ին և հարակից բոլոր հուշարձաններին:
«Անհրաժեշտ կլինի փոխել նախագծային լուծումներ, որպեսզի այդ շենքերը պահպանվեն: Պատմական հուշարձանների քանդման թեման եկեք համարենք սպառված»,-հորդորեց նա՝ վստահեցնելով, որ քանի դեռ ինքը Երևանի գլխավոր ճարտարապետն է, ոչ մի հուշարձան չի քանդվելու: «Այն սեփականատերերը, կառուցապատողները, ովքեր կգնեն որևէ հողատարածք, որտեղ կգտնվի որևէ հուշարձան, նրանք պարտավոր կլինեն ֆինանսավորել այս հուշարձանի վերակառուցման աշխատանքները: Սա այն է, ինչ չի եղել և լինելու է անպայման»,-ընդգծեց գլխավոր ճարտարապետը:
Արթուր Մեսչյանը նշեց, որ Երևանի կենտրոնում կան շինարարություններ, որոնք ինքն արդեն կանգնեցրել է, մինչ կլինեն տրամաբանական լուծումներ: «Կարծում եմ՝ հնարավորինս կպակասեցնեմ այն ցավը, որ այսօր տանջում է մեր բնակիչներին, և դրանից կշահի մեր քաղաքն ու բնակիչները»,-նշեց նա:

При покупке земельного участка с памятником владелец обязан будет оплатить его реставрацию: Главный архитектор Еревана
Ни один из памятников, включенных в программу «Старый Ереван», не будет разрушен. Как передает «Арменпресс», об этом главный архитектор Еревана Артур Месчян сказал в беседе с журналистами в мэрии Еревана. По его словам, это относится как к дому по адресу Арама, 23, так и к другим памятникам истории.
Месчян пообещал, что ни одно старое здание и ни один памятник не будет разрушен. Все здания будут реконструированы и будут сохраняться в лучших условиях. По его словам, при покупке земельного участка с памятником владелец обязан будет оплатить его реставрацию. Он также высказался о постройках, искажающих облик города.
Как сказал главный архитектор Еревана Артур Месчян, в центре Еревана есть стройки, которые он приостановил – до нахождения логических решений, в пользу города и его жителей.