Հուշարձանով հողատարածք գնելու դեպքում սեփականատերը պարտավորվելու է ֆինանսավորել հուշարձանի վերակառուցումը. Երևանի գլխավոր ճարտարապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հին Երևան» նախագծում ընդգրկված ոչ մի հուշարձան չի քանդվելու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Երևանի քաղաքապետարանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը: Նրա խոսքով` դա վերաբերվում է նաև Արամի 23-ին և հարակից բոլոր հուշարձաններին:
«Անհրաժեշտ կլինի փոխել նախագծային լուծումներ, որպեսզի այդ շենքերը պահպանվեն: Պատմական հուշարձանների քանդման թեման եկեք համարենք սպառված»,-հորդորեց նա՝ վստահեցնելով, որ քանի դեռ ինքը Երևանի գլխավոր ճարտարապետն է, ոչ մի հուշարձան չի քանդվելու: «Այն սեփականատերերը, կառուցապատողները, ովքեր կգնեն որևէ հողատարածք, որտեղ կգտնվի որևէ հուշարձան, նրանք պարտավոր կլինեն ֆինանսավորել այս հուշարձանի վերակառուցման աշխատանքները: Սա այն է, ինչ չի եղել և լինելու է անպայման»,-ընդգծեց գլխավոր ճարտարապետը:
Արթուր Մեսչյանը նշեց, որ Երևանի կենտրոնում կան շինարարություններ, որոնք ինքն արդեն կանգնեցրել է, մինչ կլինեն տրամաբանական լուծումներ: «Կարծում եմ՝ հնարավորինս կպակասեցնեմ այն ցավը, որ այսօր տանջում է մեր բնակիչներին, և դրանից կշահի մեր քաղաքն ու բնակիչները»,-նշեց նա:

'Not a single historic monument will be brought down as long as I'm in charge' - vows Yerevan chief architect
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Not a single monument included in the Old Yerevan project will be demolished, Yerevan’s chief architect Arthur Meschyan told a news conference today. He said it also refers to all monuments nearby Aram 23 building.
“Project solutions will be required to be changed for these buildings to be preserves. Let’s consider the topic of demolishing historic monuments as closed,” he said, assuring that as long as he is in office not a single monument will be demolished.
“The land owners, contractors, who will buy any area of land that will include any type of a monument, will be obliged to fund the restoration work of these monuments,” he said.