Պետական բյուջեից եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ տրամադրվելու է 16 միլիոն եվրո
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաջորդ տարվա ՀՀ պետական բյուջեից նախատեսված է եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ տրամադրել 16 միլիոն եվրո գումար: Իրականացվելիք միջոցառումները կնպաստեն եվրաինտեգրմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նոյեմբերի 6-ին ԱԺ-ում 2019 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Բյուջեի նախկին նախագծերում եվրոպական ինտեգրման համար առանձին ծրագիր չկար: Շեշտադրվում էին իրականացվող միջոցառումների արդյունքները: Ենթադրվում է, որ դրանք, կնպաստեն եվրաինտեգրմանը: Առանձին ծրագիր չկար այս նպատակի համար: Հաջորդ տարվա բյուջեի համատեքստում համագործակցությունը ևս տեղի է ունենալու բյուջետային աջակցության դրամաշնորհների տեսքով: Հայաստանի իշխանություններն այդ աջակցության շրջանակում հանձն են առել իրականացնել մի շարք միջոցառումներ: Դրանք մեզ ավելի կմերձեցնեն եվրոպական ընտանիքին: Հաջորդ տարվա բյուջեի նախագծում եվրաինտեգրման ուղղությամբ 16 միլիոն եվրո գումար է նախատեսված»,-ասաց Ջանջուղազյանը:
Նա վստահեցրեց, որ այդ գումարը չի օգտագործվելու տվյալ միջոցառումներն իրականացնելու համար: Նախատեսվող միջոցառումների մեծ մասը առնչություն չի ունենա այդ ֆինանսական միջոցների հետ:
Նախարարի պաշտոնակատարը հաջորդ տարվա բյուջեի նախագծի առանձնահատկություններից համարեց այն, որ այն ներկայացվում է ծրագրային ձևով: Նրա կարծիքով՝ դրա հիմքում դրված է «Փողի դիմաց արժեք» սկզբունքը:

16 million Euros to be provided for European integration from 2019 state budget
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. 16 million Euros will be provided for the European integration from the 2019 state budget of Armenia. The upcoming actions will contribute to the European integration, acting finance minister Atom Janjughazyan said during the parliamentary debate of the 2019 state budget draft, reports Armenpress.
“The former budget drafts didn’t include separate program for the European integration. The results of actions were emphasized. It is supposed they will contribute to the European integration. There was no separate program for this goal. In the context of the 2019 budget the cooperation will also take place in the form of budget support grants. The Armenian authorities are committed to take a number of actions within the frames of this support. This will make us closer to the European family. 16 million Euros is expected to be provided for the European integration according to the 2019 budget draft”, the acting minister said.
He assured that these funds will not be used for implementing the aforementioned actions. The acting minister noted that most of the expected actions will have no connection with these funds.