Պետական բյուջեում ազգային փոքրամասնություններին հատկացվող գումարի չափը չի փոխվի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ 2019 թ. պետական բյուջեում ազգային փոքրամասնությունների համար նախատեսված գումարի չափը փոփոխություն չի կրի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում նոյեմբերի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, ի պատասխան ԱԺ պատգամավոր Կնյազ Հասանովի հարցին, ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Հասանովը նշեց, որ ամեն տարի ազգային փոքրամասնություններին իրենց ծրագրերի իրականացման համար հատկացվում է 20 մլն դրամ: Պատգամավորի խոսքով՝ այդ գումարն իրենց համար քիչ է:
«Չեք գտնի որևէ ծրագիր, որտեղ նախատեսված գումարը գնահատվի, որ չէր կարող ավելին լինել: Հետևաբար, այստեղ մենք չենք կարող քննարկել որևէ ծրագրի բյուջեի առանձին վերցված հարց: Դա պետք է դիտարկվի ամբողջության մեջ։ Այսինքն՝ որևէ տեղ ավելացումը նշանակում է առաջնահերթությունների վերանայում կամ լրացուցիչ եկամտի կանխատեսում: Ազգային փոքրամասնություններին տրվելիք գումարը նախատեսված է նույն չափով 2019 թ. բյուջեի նախագծում»,- ասաց Ատոմ Ջանջուղազյանը:

Amount of funds allocated to national minorities will remain unchanged in 2019 state budget
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. The amount of funds provided to the national minorities will not change according to the 2019 state budget draft, acting minister of finance Atom Janjughazyan said during the parliamentary debate of the 2019 state budget draft, in response to MP Knyaz Hasanov’s question, Armenpress reports.
The lawmaker noted that every year 20 million AMD is provided to national minorities for the implementation of their programs, but added that these sums are not enough.
“You cannot find a program where the amount of money provided is assessed that it could not be more. Therefore, here we cannot discuss a separate issue of a budget of any program. It should be considered in a whole. In other words, increase anywhere means revision of priorities or prediction of additional income. The sums provided to national minorities will remain the same according to the 2019 state budget draft”, the acting minister said.