ԱՄՆ-ը համաձայնել է Հնդկաստանին ազատել հակաիրանական պատժամիջոցներից. The Economic Times
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի իշխանությունները համաձայնել են Հնդկաստանն ազատել հակաիրանական պատժամիջոցներից, ինչի շնորհիվ երկիրը կկարողանա շարունակել ամսական մոտավորապես 1,25 մլն տոննա իրանական նավթ ներկրել մինչեւ 2019 թվականի մարտ ամիսը: Համապատասխան հայտարարությունը կարող Է արվել առաջիկա օրերին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Economic Times թերթը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներ:
«Հնդկաստանը եւ ԱՄն-ն ընդհանուր առմամբ համաձայնության են եկել պատժամիջոցներից ազատման շուրջ: Հնդկաստանը նավթի ներկրումը կկրճատի մեկ երրորդով, ինչն ինքնին մեծ կրճատում Է»,-մեջբերում Է թերթը իրազեկ աղբյուրի խոսքը:
Ավելի վաղ Հնդկաստանի նավթի նախարար Դհարմենդրա Պրադհանը հայտարարել Է, որ հնդկական ընկերությունները նոյեմբերի 4-ից հետո կշարունակեն անմշակ նավթ գնել Իրանից, չնայած ԱՄՆ-ի հնարավոր առարկումներին ու պատժամիջոցներին: «Մեզ անհրաժեշտ Է բավարարել մեր երկրի պահանջմունքները: Մեր մի շարք ընկերություններ արդեն համաձայնացրել են նոյեմբերի քվոտաները»,- ասել Է Պրադհանը: «Մենք ակնկալում ենք, որ աշխարհի ղեկավարները նկատի կունենան մեր պահանջմունքները»,- հավելել Է հնդկական գերատեսչության ղեկավարը: Այն բանից հետո, երբ Միացյալ Նահանգները մայիսին դուրս եկավ իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրից եւ հայտարարեց Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ բոլոր պատժամիջոցների վերականգման մասին, Վաշինգտոնը փորձում Է համոզել իր դաշնակիցներին, որոնց թվում Է Հնդկաստանը, մինչեւ ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 4-ը լիովին հրաժարվել իրանական նավթի ներմուծումից: Հնդկական կողմն իր հերթին պնդում Է, որ առանց որեւԷ փոխարինման այդ ռեսուրսի մատկարարումների դադարեցումը կբերի Հնդկաստանում նավթի գների կտրուկ աճի բարելի դիմաց մոտավորապես 6 դոլարով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: США согласились освободить Индию от антииранских санкций
Власти США согласились вывести Индию из-под нефтяных санкций против Ирана, благодаря чему страна сможет продолжать импортировать около 1,25 млн тонн иранской нефти в месяц до марта 2019 года. Соответствующее заявление может быть сделано в ближайшие дни, сообщила в четверг газетаThe Economic Timesсо ссылкой на осведомленные источники.
"Индия и США в целом договорились об освобождении [от санкций]. Индия сократит импорт [нефти] на треть, что само по себе является большим сокращением", - цитирует газета осведомленный источник. До сих пор непонятно, как указывает газета, каким образом индийские компании будут расплачиваться с Ираном, однако в настоящее время Нью-Дели и Тегеран обсуждают этот вопрос.
Президент Дональд Трамп 8 мая объявил о выходе Вашингтона из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) - сделки, которая была заключена в 2015 году и ограничивала ядерные разработки Тегерана в обмен на отмену санкций Совета Безопасности ООН и односторонних ограничительных мер, введенных США и ЕС.
Трамп пообещал не только вернуть прежние санкции, но и ввести новые, а Госдепартамент в связи с этим сообщил о намерении Вашингтона свести к нулю доходы Ирана от экспорта нефти с помощью энергетических санкций, которые, как ожидается, будут возобновлены 4 ноября.