Մարդ, ով բոլորիս ցույց տվեց Ստամբուլը. Արա Գյուլերի մասին Փամուքի հուզիչ հոդվածը տպագրվել է New York Times-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրականության Նոբելյան մրցանակակիր, թուրք գրող Օրհան Փամուքն ամերիկյան հեղինակավոր New York Times պարբերականում հրապարակել է լայնածավալ մի հոդված պոլսահայ երջանկահիշատակ լուսանկարիչ Արա Գյուլերի մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Մարդ, ով մեզ ցույց տվեց Ստամբուլը» խորագիրը կրող հոդվածում նա անդրադարձել է լուսանկարչի հետ իր ծանոթությանը, Գյուլերի երկարամյա գործունեությանն ու հայկական արմատներին:
Փամուքը նշում է, որ ժամանակակից Ստամբուլի մեծագույն լուսանկարիչը ծնվել է հայկական ընտանիքում: «Առաջին անգամ Արայի մասին լսեցի 1960-ականներին, երբ տեսա նրա լուսանկարները լայն տարածում ունեցող «Հայաթ» ամսագրում: Հորեղբայրներիցս մեկն ամսագրի խմբագիրներից էր: Արան այստեղ տպագրում էր այնպիսի արտիստների լուսանկարներ, ինչպիսիք էին Պիկասոն և Դալին: Երբ իմ «Սև գիրքը» վեպի հաջողությունից հետո Արան առաջին անգամ ինձ լուսանկարեց, ես ուրախությամբ գիտակցեցի, որ իսկապես գրող եմ դարձել»,- հոդվածում պատմում է Փամուքը:
Նա նշում է, որ լուսանկարչի հետ իր ընկերությունը սկսվեց 2003 թվականից, երբ իր գրքի համար լուսանկարներ էր փնտրում Գյուլերի բազմահազարանոց լուսանկարչական արխիվից: «Մեր ընկերության սկզբում մենք երբեք չէինք խոսում Արայի հայկական արմատների ու օսմանյան հայերին կոտորելու ցավոտ պատմության մասին՝ մի թեմա, որը մինչ օրս Թուրքիայում արգելվում է: Ես զգացի, որ դժվար կլինի այս թեմայով խոսել նրա հետ, որ դա լարվածություն կարող է առաջացնել մեր հարաբերություններում: Իսկ նա գիտեր, որ այդ թեմայով խոսելը կբարդացներ կյանքը Թուրքիայում: Տարիների ընթացքում նա ինձ ավելի վստահեց և սկսեց երբեմն անդրադառնալ այնպիսի քաղաքական թեմաների, որոնց մասին ուրիշների հետ չէր խոսի: Նա պատմեց, որ 1942 թվականին, խուսափելու համար թուրքական կառավարության հռչակած «Ունեցվածքի հարկ»-ից, որը վերաբերում էր բացառապես ոչ մուսուլման քաղաքացիներին, ինչպես նաև խուսանավելով պարտադիր աշխատանքային ճամբար արտաքսվելուց, նրա դեղագործ հայրը թողել էր Գալաթասարայում իր տունն ու ամիսներ շարունակ թաքնվել մեկ այլ տանը՝ ոչ մի անգամ փողոց դուրս չգալով:
Նա ինձ հետ խոսեց 1955 թվականի սեպտեմբերի 6-ի գիշերվա մասին, երբ Կիպրոսում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով լարված թուրք-հունական հարաբերությունների պայմաններում Թուրքիայի կառավարությունը մոբիլիզացրեց ավազակային խմբերին, ովքեր հարձակվեցին հույներին, հայերին ու հրեաներին պատկանող խանութների վրա, պղծեցին եկեղեցիներն ու սինագոգները: 1955 թվականի էթնիկ զտումներից հետո շատ հայկական ու հունական ընտանիքներ լքեցին Ստամբուլի իրենց տները: 1960-ականներին շատ քչերն էին արդեն մնացել:
Ես և Արան խոսում էինք այն մասին, թե ինչպես էր նա լուսանկարում սա ու նմանօրինակ մյուս դեպքերը: Այդուհանդերձ, մենք չանդրադարձանք օսմանյան հայերի՝ Արայի պապերի ու տատերի ոչնչացման հարցին»,- գրում է Փամուքը:
Երբ 2005 թվականին թուրք գրողն իր հարցազրույցներից մեկում բողոքել էր, որ Թուրքիայում չկա մտքի ազատություն, այդ երկրում անհնար է խոսել այնպիսի սարսափելի դեպքերի մասին, ինչպես 90 տարի առաջ օսմանյան հայերի հետ տեղի ունեցածն էր, նրան թուրքականությունը վիրավորելու հիմնավորմամբ կանչել էին դատարան, հարուցվել էր քրեական գործ, որը կարող էր ավարտվել մինչը երեք տարվա ազատազրկմամբ: Այդ դեպքերից երկու տարի անց սպանվեց հայ լրագրող Հրանտ Դինքը: «Շատ պարբերականներ սկսեցին գրել, որ ես կարող եմ լինել հաջորդը: Ինձ ուղղված մահվան սպառնալիքների, իմ դեմ հարուցված քրեական գործերի և ազգայնական մամուլի կողմից տարվող հակաքարոզչության պատճառով սկսել էի ավելի շատ ժամանակ անցկացնել արտասահմանում՝ Նյու Յորքում: Ստամբուլ էի վերադառնում միայն շատ կարճ ժամանակով՝ այն էլ առանց որևէ մեկին այդ մասին ասելու:
Հրանտ Դինքի սպանությանը հաջորդող շրջանում՝ Նյու Յորքից տուն՝ Ստամբուլ կատարած կարճաժամկետ այցերիցս մեկի ժամանակ, գրասենյակում էի, երբ հեռախոսը սկսեց անդադար զանգահարել: Այդ օրերին ես չէի պատասխանում հեռախոսազանգերին: Սակայն զանգը չէր դադարում: Ոչ հեշտությամբ, սակայն ի վերջո բարձրացրի լսափողը: Ճանաչեցի Արայի ձայնը: «Օ՜, դու վերադարձել ես: Ես հենց հիմա գալիս եմ»,- ասաց նա ու կախեց լսափողը՝ առանց սպասելու իմ պատասխանին: 15 րոպե անց՝ Արան մտավ իմ գրասենյակ: Նա շնչակտուր էր, իր սովորույթի համաձայն հայհոյում էր ամեն ինչն ու ամենքին: Ապա նա փարվեց ինձ ու սկսեց լաց լինել: Նրանք, ովքեր գիտեին Արային, կհասկանան իմ զարմանքը, երբ տեսա նրան այդպես լաց լինելիս: Նա սկսեց երդվել ու ասել. «Նրանք՝ այդ մարդիկ, չեն կարող քեզ դիպչել»: Նրա արցունքները չէին դադարում: Ու որքան ավելի շատ էր նա լաց լինում, այնքան ավելի շատ էր ինձ պարուրում մեղքի զգացումը, և ես ինձ կաթվածահար էի զգում: Երկար լաց լինելուց հետո Արան ի վերջո հանգստացավ, ապա մի բաժակ ջուր խմելուց հետո հեռացավ՝ ասես միայն դրա համար էր եկել ինձ մոտ:
Դրանից հետո մենք էլի մի քանի անգամ հանդիպեցինք: Ես այլևս երբեք անհրաժեշտություն չզգացի հարցնել նրան իր պապերի ու տատերի մասին: Մեծն լուսանկարիչն արդեն ամեն բան պատմել էր ինձ իր արցունքների միջոցով»,- գրում է Փամուքը:
Նա նշում է, որ պոլսահայ լուսանկարիչը մշտապես երազում էր ժողովրդավարության մասին, որտեղ բոլոր անհատները կկարողանային ազատորեն խոսել իրենց սպանված նախնիների մասին, կամ, առնվազն, կարող էին ազատ սգալ նրանց համար: «Թուրքիան երբեք չդարձավ նման ժողովրդավար երկիր: Նախորդ 15 տարիների հաջողությունը, պարտքով վերցրած գումարների հաշվին տնտեսական աճի ժամանակաշրջանն օգտագործվեց ոչ թե ժողովրդավարությունն ընդլայնելու, այլ ազատություններն ավելի սահմանափակելու համար: Եվ այս ամենից հետո Արա Գյուլերի հին Ստամբուլը վերածվել է, ինչպես իր գրքերից մեկն է վերնագրված, «Կորուսյալ Ստամբուլ»-ի»,- եզրափակում է հոդվածը Նոբելյան մրցանակակիր Օրհան Փամուքը:

YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. The New York Times has published an article by Turkish novelist, screenwriter, academic and recipient of the 2006Nobel Prize in Literature Orhan Pamuk about Ara Guler, the late Turkish-Armenian photojournalist who died on October 17 at the age of 90.
Guler, who was a friend of Pamuk, was nicknamed "the Eye of Istanbul" or "the Photographer of Istanbul”.
Below are excerpts from the article:
“I first heard of Ara in the 1960s when I saw his photographs in Hayat,a widely read weekly news and gossip magazine with a strong emphasis on photography. One of my uncles edited it. Ara published portraits of writers and artists such as Picasso and Dali, and the celebrated literary and cultural figures of an older generation in Turkey such as the novelist Ahmet Hamdi Tanpinar.When Ara photographed me for the first time after the success of my novel “The Black Book,” I realized happily that I had arrived as a writer.
Ara devotedly photographed Istanbul for over half a century, continuing into the 2000s. I eagerly studied his photographs, to see in them the development and transformation of the city itself.
My friendship with Ara began in 2003, when I was consulting his archive of 900,000 photographs to research my book “Istanbul.” He had turned the large three-story home he inherited from his father, a pharmacist from the Galatasaray neighborhood in the Beyoglu district of the city, into a workshop, office and archive”, Pamuk says.
“In the early days of our friendship, we never spoke about Ara’s Armenian heritage and the suppressed, painful history of the destruction of the Ottoman Armenians — a subject that remains a veritable taboo in Turkey. I sensed that it would be difficult to speak about this harrowing subject with him, that it would put a strain on our relationship. He knew that speaking about it would make it harder for him to survive in Turkey.Over the years, he trusted me a little and occasionally brought up political subjects he wouldn’t raise with others”, Pamuk writes in the article.
“In 2005, I gave an interview where I complained that there was no freedom of thought in Turkey and we still couldn’t talk about the terrible things that were done to the Ottoman Armenians 90 years ago. The nationalist press exaggerated my comments. I was taken to court in Istanbul for insulting Turkishness, a charge that can lead to a three-year prison sentence.
Two years later, my friend the Armenian journalist Hrant Dink was shot and killed in Istanbul, in the middle of the street, for using the words “Armenian genocide.” Certain newspapers began to hint that I might be next. Because of the death threats I was receiving, the charges that had been brought against me and the vicious campaign in the nationalist press, I started spending more time abroad, in New York. I would return to my office in Istanbul for brief stays, without telling anyone I was back.
On one of those brief visits home from New York, during some of the darkest days after Hrant Dink’s assassination, I walked into my office and the phone immediately started ringing. In those days I never picked up my office phone. The ringing would pause occasionally, but then it would start again, on and on. Uneasy, I eventually picked up. Straight away, I recognized Ara’s voice. “Oh, you’re back! I am coming over now,” he said, and hung up without waiting for my response.
Fifteen minutes later, Ara walked into my office. He was out of breath and cursing everything and everyone, in his characteristic manner. Then he embraced me with his huge frame and started to cry. Those who knew Ara, knew how fond he was of swearing and forceful masculine expressions, will understand my amazement at seeing him cry like that. He kept on swearing and telling me, “They can’t touch you, those people!”
His tears weren’t slowing down. The more he cried, the more I was gripped by a strange sense of guilt and felt paralyzed. After crying for a very long time, Ara finally calmed down, and then, as if this had been the whole purpose of his visit to my office, he drank a glass of water and left”.
Hrant Dink was the editor-in-chief of the Turkish-Armenian Agos newspaper. He was shot dead outside his office in 2007. Although the gunman was apprehended, the court proceedings resume up to this day as the investigation hasn’t revealed the sponsors behind the murder.
“I no longer felt the urge to ask him about his grandfathers and grandmothers. The great photographer had already told me everything through his tears.
Ara had hoped for a democracy where individuals could speak freely of their murdered ancestors, or at least freely weep for them. Turkey never became that democracy. The success of the past 15 years, a period of economic growth built on borrowed money, has been used not to broaden the reach of democracy but to restrict freedom of thought even further.
And after all this growth and all this construction, Ara Guler’s old Istanbul has become — to use the title of one of his books — a “Lost Istanbul”,” Pamuk concludes.