Գրիգոլ Վաշաձեն ժխտել Է Վրաստանում «քաղաքացիական պատերազմի» սկսվելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ուժը միասնության մեջ Է» ընդդիմադիր միավորումից Վրաստանի նախագահի թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեն այն կարծիքին Է, որ անտեղի են գործող իշխանությունների ներկայացուցիչների այն մտահոգությունները, թե պետության ղեկավարի ընտրությունների երկրորդ փուլում իր հաղթանակը Վրաստանում «քաղաքացիական պատերազմի» սկիզբ կդառնա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ խորհրդարանական մեծամասնությունից պատգամավոր Գեդեւան Փոփխաձեն լրագրողներին հայտարարել Էր, որ եթե նախագահ դառնա Վաշաձեն, ապա երկիր կվերադառնա նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին, ներում կշնորհվի նախկին պաշտոնյաներին, ինչը «քաղաքացիական պատերազմի «սկսվելու քայլ» կլինի: «Ոչ մի ռեւանշ, ոչ մի «քաղաքացիական պատերազմ», ոչ մի դիմակայություն կամ քաղաքացիական ընդդիմախոսների բռնաճնշում, նրանց ահաբեկում ու ֆիզիկական հաշվեհարդար չի լինի»,-ասել Է Վաշաձեն «Ռուսթավի-2» հեռուստաընկերության եթերում:
Նա նաեւ պարզաբանել Է վերջերս արած իր հայտարարություններն այն մասին, որ ընտրություններում հաղթելու դեպքում մտադիր Է ներում շնորհել նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիին եւ ազատել ձերբակալված նախկին պաշտոնյաներին: Վաշաձեի խոսքով՝ ինքը բոլորին ներում շնորհելու ցանկություն ունի, բայց դրա համար անհրաժեշտ Է ներգրավել դատախազությանը եւ համաներման հանձնաժողովին, հետեւաբար այդ մարդկանց «պետք Է ներում շնորհի պետությունը՝ գործող օրենսդրության համաձայն»:
Վաշաձեն նաեւ լիակատար վստահություն Է հայտնել, որ կհաղթի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում, եւ պնդում Է, որ, իր հաշվարկների համաձայն, ինքն իր մրցակցից առաջ Է անցել առաջին փուլում: Վրաստանի նախագահի պաշտոնի համար հոկտեմբերի 28-ին պայքարել Է 25 թեկնածու: Բոլոր քվեաթերթիկների տվյալների ամփոփումից հետո՝ անկախ թեկնածու, Վրաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Սալոմե Զուրաբիշվիլին, որին աջակցում Է «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցությունը, հավաքել Է ձայների 38,64 տոկոսը, ընդդիմությունից նրա գլխավոր մրցակից Գրիգոլ Վաշաձեն՝ 37,74 տոկոսը: Ընտրությունների երկրորդ փուլը պետք Է տեղի ունենա մինչեւ դեկտեմբերի 2-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Вашадзе опроверг возможность начала "гражданской войны" в Грузии
Кандидат впрезиденты Грузии отоппозиционного объединения "Сила вединстве" Григол Вашадзе считает, что волнения представителей правящих властей отом, что его победа вовтором туре выборов главы государства будет означать начало "гражданской войны", напрасны, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее депутат изпарламентского большинства Гедеван Попхадзе заявил журналистам, что если президентом станет Вашадзе, то встрану вернется экс-президент Михаил Саакашвили, будут помилованы бывшие чиновники иэто будет "шагом кначалу гражданской войны".
"Никакого реванша, никакой гражданской войны, никакого противостояния илиугнетения политических оппонентов, запугивания ифизической расправы сними небудет, потому что государство нужно спасать",— сказал Вашадзе вэфире телекомпании "Рустави 2".
Он также разъяснил свои недавние заявления отом, что вслучае победы навыборах намерен помиловать экс-президента Михаила Саакашвили иосвободить арестованных экс-чиновников. По словам Вашадзе, унего есть желание всех помиловать, нодля этого необходимо подключение прокуратуры икомиссии попомилованию, следовательно, этих людей "должно помиловать государство, согласно действующему законодательству".
Вашадзе также выразил полную уверенность втом, что победит вовтором туре выборов президента иутверждает, что пособственным подсчетам, он опережает своего конкурента впервом же туре.
За должность президента Грузии ввоскресенье боролись 25 кандидатов. Согласно результатам обработки 100% бюллетеней, независимый кандидат, экс-глава МИД Саломе Зурабишвили, поддерживаемая правящей партией "Грузинская мечта", набирает 38,64% голосов, ее главный соперник отоппозиции Григол Вашадзе— 37,74%. Второй тур выборов должен пройти до2 декабря.