Զուրաբիշվիլին կշարունակի պայքարը պետության ղեկավարի պաշտոնի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահի անկախ թեկնածու Սալոմե Զուրաբիշվիլին, որին աջակցում Է «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» իշխող կուսակցությունը, բրիֆինգում հայտարարել Է, որ պետության ղեկավարի պաշտոնի համար կշարունակի պայքարել ընտրությունների երկրորդ փուլում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Երկրում նախագահական ընտրությունները կայացել են հոկտեմբերի 28-ին: Ընտրական մրցավազքի առաջատարը դարձել Է Զուրաբիշվիլին (38,64 տոկոս), նրան հաջորդել Է միավորված ընդդիմությունից թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեն (37,73 տոկոս): Քանի որ նրանցից ոչ ոք չի հաղթահարել 50-տոկոսանոց շեմը, երկրում կկայանա ընտրությունների երկրորդ փուլ:
Զուրաբիշվիլին երկու օր ամեն կերպ խուսափում Էր ԶԼՄ-ների հետ շփումներից, չնայած լրագրողների ջանքերին: Այսպես, նախօրյակին թղթակիցները նրան «բռնել Էին» փողոցում, սակայն Զուրաբիշվիլին թիկունք Էր դարձրել նրանց, ասելով, թե ԶԼՄ-ների հարցերին կպատասխանի, «երբ նրանց կկանչեն»:
«Ես պատրաստ եմ, մենք պատրաստ ենք երկրորդ փուլին: Մենք պատրաստ ենք պայքարին, որովհետեւ ես հավատում եմ ձեզ: Ես հավատում եմ ձեր ընտրությանը, ես հավատում եմ ձեր իմաստնությանը, հավատում եմ, որ դուք գիտեք՝ ինչ եք ցանկանում Վրաստանի համար: Ես հավատում եմ, որ դուք լավ եք հասկանում, որ այսօր պետք Է ընտրություն անել ոչ թե երկու թեկնածուների, երկու կուսակցությունների միջեւ, այլ այսօր պետք Է ընտրություն կատարել երկու Վրաստանների միջեւ:
Ինչպեսի Վրաստան ենք մենք ցանականում. դա մեր ընտրությունն Է եւ դա երկրորդ փուլն Է»,- ասել Է Զուրաբիշվիլին դիմելով երկրի բնակիչներին: Բրիֆինգի ընթացքում նախագահի թեկնածուն նաեւ շնորհակալություն Է հայտնել իր կողմնակիցներին առաջին փուլում իրեն ցուցաբերած աջակցության համար: Վերջին ժամանակներս Զուրաբիշվիլիի գործելակերպը տարբեր լուրերի տեղիք Էր տվել ԶԼՄ-ներում: Իշխող կուսակցությունում աղբյուրի խոսքով, «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության հիմնադիր եւ նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլին կուսակցության ղեկավարներին ասել Է, որ «եթե ընտրությունների երկրորդ փուլում Զուրաբիշվիլին չկարողանա համոզիչ հաղթանակ տանել, ապա ոմանք կհայտնվեն քաղաքական աղբանոցում»:
Իշխող կուսակցությունում ակնկալում Էին, որ Զուրաբիշվիլիի հաղթանակ կտանի արդեն առաջին փուլում: Խոսակցություններ են ծավալվում նաեւ այն մասին, որ Զուրաբիշվիլին «Վրացական երազանքին» մեղադրել Է այն բանում, որ իր նախընտրական արշավը հարկ եղած ձեւով չի նախապատրաստվել եւ Իվանիշվիլիին սպառնացել Է իր թեկնածությունը հանել ընտրություններից: Վրաստանում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը տեղի կունենա մինչեւ դեկտեմբերի 2-ը, հաղորդել Է Sputnik-ը:

"Готовы к борьбе!" - Зурабишвили эмоционально объявила о своих планах
Независимый кандидат в президенты Грузии Саломе Зурабишвили, которую поддерживает правящая партия "Грузинская мечта - демократическая Грузия", на брифинге заявила, что продолжит бороться за кресло главы государства во втором туре выборов, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
Президентские выборы в стране состоялись в минувшее воскресенье. Лидером гонки стала Зурабишвили (38,64%), с небольшим отрывом следом идет кандидат от объединенной оппозиции Григол Вашадзе (37,73%). Так как ни один из них не преодолел 50-процентный барьер, в стране состоится второй тур выборов. Зурабишвили два дня всячески избегала контактов со СМИ. Накануне корреспонденты "поймали" ее на улице, однако кандидат в президенты повернулась к ним спиной, сказав, что ответит на вопросы СМИ, "когда их позовут".
"Я готова, мы готовы ко второму туру. Мы готовы к борьбе, потому что я верю в вас! Я верю в ваш выбор, я верю в вашу мудрость, верю в то, что вы знаете, что хотите сделать для Грузии. Я верю в то, что вы хорошо понимаете, что сегодня предстоит выбрать не из двух кандидатов, двух партий, а сегодня предстоит выбрать из двух Грузий. Какой мы хотим Грузию - это наш выбор и это второй тур", - сказала Зурабишвили, обращаясь к жителям страны.
В ходе брифинга кандидат в президенты также поблагодарила своих сторонников за поддержку в первом туре.
"Я хочу поблагодарить всех - кто пришел на выборы, поддержал меня, проголосовал за меня, кто очень длительное время, последние месяцы так активно принимал участие в этой непростой кампании", - подчеркнула она.
Поведение Зурабишвили в последнее время породило различные слухи в СМИ. По словам источника в правящей партии, основатель и председатель правящей партии "Грузинская мечта – демократическая Грузия" Бидзина Иванишвили сказал лидерам партии, что "если во втором туре выборов Зурабишвили не сможет одержать убедительную победу, то некоторые окажутся на политической свалке".
Муссируются слухи и о том, что Зурабишвили обвинила "Грузинскую мечту" в том, что ее предвыборная кампания не была проработана должным образом, и пригрозила снять свою кандидатуру с выборов.