Սալոմե Զուրաբիշվիլին արտակարգ հայտարարություն է անելու
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահի անկախ թեկնածու Սալոմե Զուրաբիշվիլին, որին աջակցել Է «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» իշխող կուսակցությունը, առաջին հայտարարությունը կանի ընտրություններից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Երկրում նախագահական ընտրությունները կայացել են հոկտեմբերի 28-ին: Ընտրական մրցավազքի առաջատարը դարձել Է Զուրաբիշվիլին (38,64 տոկոս), նրան հաջորդել Է միավորված ընդդիմությունից թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեն (37,73 տոկոս): Քանի որ նրանցից ոչ ոք չի հաղթահարել 50-տոկոսանոց շեմը, երկրում կկայանա ընտրությունների երկրորդ փուլ:
«Այսօր երեկոյան ժամը 8-ին իմ հայտարարությունը կլինի ուղիղ եթերում»,- գրել Է Զուրաբիշվիլին Facebook սոցիալական ցանցի իր Էջում:
Մինչ այդ նա ամեն կերպ խուսափում Էր ԶԼՄ-ների հետ շփումներից, չնայած լրագրողների ջանքերին: Այսպես, նախօրյակին թղթակիցները նրան «բռնել Էին» փողոցում, սակայն Զուրաբիշվիլին թիկունք Էր դարձրել նրանց, ասելով, թե ԶԼՄ-ների հարցերին կպատասխանի, «երբ նրանց կկանչեն»: Զուրաբիշվիլիի այս գործելակերպը տարբեր լուրերի տեղիք Է տվել ԶԼՄ-ներում: Իշխող կուսակցությունում աղբյուրի խոսքով, «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության հիմնադիր եւ նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլին կուսակցության ղեկավարներին ասել Է, որ «եթե ընտրությունների երկրորդ փուլում Զուրաբիշվիլին չկարողանա համոզիչ հաղթանակ տանել, ապա ոմանք կհայտնվեն քաղաքական աղբանոցում»:
Իշխող կուսակցությունում ակնկալում Էին, որ Զուրաբիշվիլիի հաղթանակ կտանի արդեն առաջին փուլում: Խոսակցություններ են ծավալվում նաեւ այն մասին, որ Զուրաբիշվիլին «Վրացական երազանքին» մեղադրել Է այն բանում, որ իր նախընտրական արշավը հարկ եղած ձեւով չի մշակվել եւ Իվանիշվիլիին սպառնացել Է իր թեկնածությունը հանել ընտրություններից: Վրաստանում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը տեղի կունենա մինչեւ դեկտեմբերի 2-ը, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Зурабишвили сделает чрезвычайное заявление
Независимый кандидат в президенты Саломе Зурабишвили, которую поддержала правящая партия "Грузиянмеая мечта - демократическая Грузия", сделает первое заявление после выборов, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
Президентские выборы в стране состоялись в минувшее воскресенье. Лидером гонки стала Зурабишвили (38,64%), ей в спину дышит кандидат от объединенной оппозиции Григол Вашадзе (37,73%). Так как ни один из них не преодолел 50-процентный барьер, в стране состоится второй тур выборов.
"Этим вечером, в 8 часов, (будет - ред.) мое заявление в прямом эфире", - написали Зурабишвили на своей странице в соцсетиFacebook.
До этого времена она всячески избегала контактов со СМИ, несмотря на усилия журналистов. Так, накануне корреспонденты "поймали" ее на улице, однако Зурабишвили повернулась к ним спиной, сказав, что ответит на из вопросы СМИ, "когда их позовут".
Такое поведение Зурабишвили породило разные слухи в СМИ. По словам источника в правящей партии, основатель и председатель правящей партии "Грузинская мечта – демократическая Грузия" Бидзина Иванишвили сказал лидерам партии, что "если во втором туре выборов Зурабишвили не сможет одержать убедительную победу, то некоторые окажутся на политической свалке". В правящей партии рассчитывали на победу Зурабишвили уже в первом туре.
Муссируются разговоры и о том, что Зурабишвили обвинила "Грузинскую мечту" в том, что ее предвыборная кампания не была проработана должным образом и пригрозила Иванишвили снять свою кандидатуру с выборов.