Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ԱԺ Կանոնակարգ օրենքի սահմանադրականության հարցով կդիմի ՍԴ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել ԱԺ ՝ 2018թ. հոկտեմբերի 2-ի արտահերթ նիստում ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի վերաբերյալ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,հայտարարության մեջ մասնավորապես, ասվում է.«Հանրապետության նախագահի պաշտոնն ստանձնելու առաջին իսկ օրվանից նախագահ Արմեն Սարգսյանն իր պարտականությունների կատարման ընթացքում ներմուծեց նոր մշակույթ՝ յուրաքանչյուր գործողություն պետք է միտված լինի հստակ նպատակի իրականացմանը և հիմնված լինի իրավունքի գերակայության սկզբունքի վրա: Այս մոտեցումն ընկած էր նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու առաջադրելու առաջին փորձի հիմքում, երբ հաշվի առնելով տարբեր քննարկումների ընթացքում հնչեցված դիտարկումները և առաջարկները, նախագահ Սարգսյանը նախաձեռնեց թեկնածու առաջադրելու նպատակով խորհրդատվական գործընթաց: Նույն մոտեցումն է գործում նաև յուրաքանչյուր օրենք ստորագրելիս: Լինի դա նոր ընդունված օրենք, թե գործող օրենքում փոփոխություն, այն ստորագրելու համար նախագահը և իր աշխատակազմը համակարգային վերլուծում են՝ թե արդյոք առկա են առերևույթ սահմանադրաիրավական խնդիրներ, որքանով է նոր օրենքը կամ օրենսդրական փոփոխությունը նպաստում կոնկրետ խնդրի լուծմանը, գնահատվել են արդյոք ազդեցության հավանական զարգացումները: Բոլոր օրենքները պետք է համապատասխանեն Սահմանդրությանը և ծառայեն իրենց նպատակներին՝ միտված լինելով կոնկրետ խնդիրների կանոնակարգմանը:
Ազգային ժողովի՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ի արտահերթ նիստում ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքը տարաբնույթ մեկնաբանությունների և քննարկումների տեղիք տվեց:
Օրենքի վերաբերյալ փաստացի արձանագրվեց հանրության մի ստվար զանգվածի անհամաձայնությունը: Հավատարիմ իր մոտեցմանը՝ նախագահ Սարգսյանը հանձնարարեց իր աշխատակազմին ավելի խորն ուսումնասիրել տվյալ հարցի վերաբերյալ միջազգային փորձը, ինչպես նաև ներկայացված Օրենքի փոփոխությունները՝ իրենց հիմնավորմամբ:
Օրենքի փոփոխությունների, ինչպես նաև «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի գործող խմբագրության վերաբերյալ իրականացված ուսումնասիրությունները վկայում են որոշակի առերևույթ սահմանադրա­իրավական խնդիրների մասին:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը և նպատակ ունենալով ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը՝ նախագահ Սարգսյանը որոշել է դիմել Սահմանադրական դատարան՝ ներկայացված օրենքը Սահմանադրության պահանջներին համապատասխանության հարցը որոշելու համար»:

Аппарат президента Армении выступил с заявлением в связи с законопроектом о внесении изменений в “Регламент НС”
Аппарат президента Армении выступил с заявлением в связи с принятым на специальном заседании 2 октября 2018 года законопроектом «О внесении изменений и дополнений в конституционный закон “Регламент Национального Собрания РА”».
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в заявлении говорится:
“С первого дня пребывания на посту президента Республики Армения президент Армен Саркисян внес новую культуру: каждое действие должно быть направлено на реализацию четкой цели и на основе принципа верховенства закона. Этот подход стоял также в основе первой попытки назначить судью Конституционного суда, когда, принимая во внимание высказанные в ходе различных обсуждений замечания и предложения, президент Саркисян инициировал консультативный процесс для выдвижения кандидата.
Тот же подход применяется к подписанию каждого закона. Независимо от того, является ли это новым законом или поправкой к существующему законодательству, президент и сотрудники его аппарата системно анализируют, существуют ли конституционные правовые проблемы, в какой мере новый закон или законодательная поправка способствует решению конкретной проблемы, оцениваются потенциальные воздействия. Все законы должны соответствовать Конституции и служить своим целям, направленным на регулирование конкретных проблем.
Принятый на специальном заседании 2 октября 2018 года законопроект «О внесении изменений и дополнений в конституционный закон “Регламент Национального Собрания РА”» стал причиной различных толкований и дискуссий.
Было отмечено несогласие большого количества людей с данной законодательной инициативой. Лояльный своему подходу, президент Саркисян поручил своему аппарату более внимательно изучить международный опыт по этому вопросу, а также поправки к закону с их обоснованием.
Изучение законодательных изменений, а также действующего Регламента Национального Собрания свидетельствуют о некоторых очевидных конституционно-правовых проблемах.
Принимая во внимание вышеупомянутое и в целях обеспечения верховенства Конституции, президент Саркисян принял решение обратиться в Конституционный суд с просьбой определить соответствие представленного закона требованиям Конституции”.