ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը կարևորեց ֆրանսերենով գիտական հետազոտությունների հրատարակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն ֆրանսերեն լեզվով գիտահետազոտական ավելի շատ աշխատանքների հրատարակման անհրաժեշտություն է տեսնում: Նրա կարծիքով` անգլերենն այս ոլորտում գերակշռություն ունի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը նման տեսակետ հայտնեց Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին իր ելույթում:
«Կարևորում եմ գիտության դերը: Պետք է շատ գիտահետազոտական աշխատանքներ լինեն ֆրանսերենով: Այստեղ անգլերենի գերակշռություն ենք արձանագրում: Այս խնդրին պետք է ուշադրություն դարձնենք: Մեզ անհրաժեշտ է նաև ֆրանսերենով ավելի շատ մամուլ, վավերագրական, գեղարվեստական ֆիլմեր»,-ասաց Ազուլեն:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը բարձրաձայնեց նաև կրթության հասանելիության խնդիրը: Նա ընդգծեց հատկապես կանանց և աղջիկների համար բարձր կրթական մակարդակ ապահովելու անհրաժեշտությունը: Նա նկատեց` ներկա և հաջորդ սերունդները պետք է դիմակայեն մի շարք մարտահրավերների` բնապահպանական, ժողովրդագրական: «Մեր պատասխանատվությունն այս ամենի համար շատ մեծ է: ՖՄԿ-ում և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում մենք կարող ենք շատ հարցերի պատասխաններ տալ»,-ասաց Ազուլեն:
Նա նշեց` ՖՄԿ-ի ջանքերի շնորհիվ մշակութային բազմազանության մի շարք դրույթներ են հաստատվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում: Այս դրույթները հնարավորություն են ընձեռում պաշտպանել արվեստի ոլորտը: «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի որդեգրած սկզբունքները համընկնում են ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության, նաև այս գագաթնաժողովում որդեգրած սկզբունքների հետ»,-նշեց Օդրե Ազուլեն:
Նա կարևորեց երիտասարդների ներգրավվածությունը ՖՄԿ-ի գործունեությանը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենն իր ելույթում հիշատակեց նաև Շառլ Ազնավուրին:

Генеральный директор ЮНЕСКО высказалась о важности научных публикаций на французском языке
Генеральный директор ЮНЕСКО Одре Азуле высказалась о важности увеличения числа научных публикаций на французском языке. Как передает «Арменпресс», об этом она сказала в своем выступлении на XVIIсаммите Франкофонии. Она сказала, что английский в этой области имеет явный приоритет.
«Важна роль науки. Надо много научных разработок на французском языке. Английский в этой области имеет явный приоритет. Надо обратить внимание на эту проблему. Нам нужно больше прессы, документалистики, художественных фильмов на французском языке»,- сказала она.
Кроме того, она высказалась о важности доступности образования, особенно, высшего образования для женщин. Будущим поколениям предстоят вызовы в области экологии и демографии, и ответственность международных организаций в этих вопросах велика.
Как отметила Одре Азуле, благодаря стараниям МОФ, в ЮНЕСКО утверждены определенные положения многообразия, в этом аспекте принципы ЮНЕСКО совпадают с подходами МОФ и данного саммита.
По ее словам, не менее важно привлечение молодежи к деятельности МОФ. Она так же упомянула Шарля Азнавура.