Ֆրանսիան երբե´ք չի մոռանա և կպայքարի ճանաչման համար. Մակրոնի գրառումը Հայոց ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտի հուշամատյանում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ծիծեռնակաբերդում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո շրջել է թանգարանում և գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: «Ծանր ապրումներով ու հուզմունքով ենք այսօր այստեղ: Ֆրանսիայի անունից ես հարգանքի տուրք եմ մատուցում բոլոր նրանց, ովքեր ընկան՝ «արևն առած իրենց աչքերի մեջ», նրանք, ովքեր՝ «միայն ապրել էին ուզում»: Ֆրանսիան քողազերծել է ցեղասպանությունը դեռ 1915 թվականին մտավորականների կողմից: Եվ նա ընդունել է երեխաներին և ընտանիքներին, ովքեր փախչում էին ցեղասպանությունից, և ովքեր մեր ազգն ավելի պանծացրին:
Ֆրանսիան երբե´ք չի մոռանա և կպայքարի ճշմարտության ու ճանաչման համար:
Այս տխուր խոնարհումը: Նրանց համար, ովքեր ընկան: Մեր և գալիք սերունդների համար»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Մակրոնի գրառման մեջ:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը տիկնոջ` Բրիջիը Մակրոնի հետ Երևան էր ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար: Հոկտեմբերի 10-ին Երևան էին ժամանել նաև Կանադայի վարչապետը, Քվեբեկ նահանգի վարչապետը:
Ֆրանսիայի նախագահը «Ինստագրամ»-ի իր էջում լուսանկար է հրապարակել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրից:

‘For those who fell with the sun in their eyes, who just wanted to live’ – Macron signs Armenian Genocide memorial guestbook
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. French President Emmanuel Macron has signed the guest book of the Armenian Genocide Museum-Institute after paying tribute to the genocide victims in the Yerevan memorial.
“We are here today with difficult emotions and feelings. On behalf of France, I pay homage to all those who fell with “the sun in their eyes”, those who “just wanted to live”. France denounced the genocide back in 1915 by scholars. And it accepted the children and families who were fleeing the genocide, and those who exulted our nation even more.
France will never forget and will fight for truth and recognition. This sad bowing. For those, who fell. For present and future generations,” Macron said in the guest book.