Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ն ցանկանում են դեպի Վեներա առաքելությունն արձակել 2026 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս-ամերիկյան «Վեներա-Դ» առաքելության արձակումը մոլորակի ուսումնասիրման համար պլանավորվում Է 2026 թվականին: Ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, այդ մասին հոկտեմբերի 9-ին հայտնել Է Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտական աշխատակից Իրինա Կովալենկոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Վեներա-Դ» առաքելությունը պլանավորված Է 2026 թվականին «Անգարա» հրթիռի միջոցով»,- ասել Է Կովալենկոն Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտում կայացած գիտաժողովում:
Առաքելության համար երկու երկրների գիտնականների համատեղ աշխատանքի մասին ավելի վաղ ուղիղ գծի ընթացքում հայտնել Էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Արձակման ստույգ ժամկետն ավելի վաղ չեն հայտնել, միայն ասվել Է, որ խոսքը վերաբերում Է 2025-ից հետո ընկած ժամանակաշրջանին:

Россия и США в 2026 году хотят запустить миссию к Венере
Запуск российско-американской миссии "Венера-Д" поисследованию планеты планируется на2026 год.Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщила вовторник научный сотрудник Института космических исследований Российской академии наук Ирина Коваленко.
"Миссия "Венера-Д" планируется кзапуску в2026 году спомощью ракеты "Ангара"",— сказала Коваленко насимпозиуме вИнституте космических исследований.
О совместной работе ученых двух стран надмиссией ранее сообщил входе прямой линии президент России Владимир Путин. Точные сроки запуска неранее назывались, говорилось лишь, что речь опериоде после 2025 года.