ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներն ուղղված են իրանական ժողովրդի ու առաջընթացի դեմ. Ռոուհանի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի կողմից կիրառվող պատժամիջոցներն ուղղված են ոչ թե Իրանի իշխանությունների, այլ իրանական ժողովրդի ու առաջընթացի դեմ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին: Նա CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նշել Է, որ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների ռեժիմը «ուղղված Է ոչ թե Իրանի համակարգի կամ կառավարության դեմ, այլ իրանական ժողովրդի դեմ»:
Պատժամիջոցներն «ունեն միայն մեկ ազդեցություն, դրանք բարդացնում են իրանական ժողովրդի առօրյա բնականոն կյանքը», ասել Է Ռոուհանին:
Երրորդ երկրներին պատժամիջոցների սպառնալիքներով, որոնք պաշտպանում են բիչզնեսը իրանցի գործընկերների հետ, ԱՄՆ- ցանկանում Է կանգնեցնել Իրանի առաջընթացը: «Դա ոչ մի օգուտ չի բերում ո՛չ ԱՄՆ-ին, ո՛չ Իրանին, ո՛չ Էլ ամբողջ տարածաշրջանին»,- նշել Է նախագահը: «Պատմությունը ցույց կտա, որ այժմ ԱՄՆ-ը մեծ սխալ Է կատարում»,- ընդգծել Է նա:
Ընդ որում Ռոուհանին ասել Է, որ պատժամիջոցների սահմանմամբ ԱՄՆ-ը խոչընդոտում Է համաշխարհային առեւտրատնտեսական համագործակցության բնականոն զարգացումը, ուստի նա «հեռանկարում չի կարողանա նման ճնշում գործադրել երկար ժամանակ, դա չի նպաստելու այն նպատակի իրագործմանը», որը դրել Է Վաշինգտոնը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Президент Ирана назвал американские санкции мешающими прогрессу
Вводимые США санкции направлены не против иранских властей, а против иранского народа и прогресса, заявил президент Ирана Хасан Рухани. Он в интервью телеканалу CNN отметил, что санкционный режим США "направлен не против системы или правительства Ирана, а против иранского народа", сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Санкции "имеют только один эффект, они осложняют повседневную нормальную жизнь иранского народа", сказал Рухани.
Угрозами санкций третьим странам, поддерживающим бизнес с иранскими партнерами, США хотят остановить прогресс в Иране. "Это не приносит никаких выгод ни самим США, Ирану, ни всему региону, - сказал президент.
"История покажет, что сейчас США совершают большую ошибку", - подчеркнул он.
При этом Рухани сказал, что введением санкций США препятствуют нормальному развитию мирового торгово-экономического сотрудничества, поэтому они "в перспективе не смогут оказывать такое давление длительный период, и оно не будет способствовать достижению цели", поставленной Вашингтоном.