Գոյատևող Հայաստանի ժամանակն ավարտվել է, եկել է զարգացող Հայաստանի ժամանակը. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայությունը կարող է Հայաստանին աջակցել ընդամենը մեկ տարբերակով` Հայաստանում ծավալել տնտեսական գործունեություն, հիմնադրել որևէ բիզնես և աշխատել: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասել է աշխատանքային այցի շրջանակում Նյու Յորքում ԱՄՆ համայնքային կառույցների, հայկական կազմակերպությունների բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
«Այսօր Հայաստանի ընկալումը հետևյալն է. այն մի երկիր է, որտեղ կարելի է ծավալել տնտեսական գործունեություն, բիզնես հիմնադրել, շահույթ ստանալ, հարստանալ և հարստացնել: Մեր ուղերձը բոլորին հետևյալն է. «Հարստացե՛ք և հարստացրե՛ք»: Մենք ուզում ենք, որ Հայաստանն ընկալվի այդպիսի երկիր, որ Հայաստանում պետք է իրականացնել ոչ թե բարեգործական, այլ զարգացման ծրագրեր, այնպիսին, ինչպիսին նաև «Թումո» կենտրոնն է, որը դարձել է ժամանակակից Հայաստանի ամենակարևոր կենտրոններից մեկը: Հույս ունենք, որ Հայաստանում կստեղծվեն նորանոր միջազգային բրենդներ, որոնք կփոխեն պետության և հայ ժողովրդի ճակատագիրը ռազմավարական առումով: Գոյատևող Հայաստանի ժամանակն ավարտվել է, եկել է զարգացող Հայաստանի ժամանակը: Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք հարաբերություններին պետք է վերաբերվենք որպես մեկ միասնական օրգանիզմի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը: «Մենք պատրաստվում ենք զարգացնել հարաբերությունները բոլոր միջազգային գործընկերների հետ, բայց չենք պատրաստվում դա անել մեկ այլ գործընկերոջ հետ հարաբերությունների հաշվին: Փորձելու ենք ՌԴ-ի, ԵԱՏՄ գործընկերների, Իրանի, Վրաստանի, ԵՄ-ի ու ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները բարձրացնել նոր մակարդակի: Այդ հարաբերություններում պետք է լինենք ավելի վստահ, ինքնիշխան պետությանը հատուկ մոտեցումներով, իսկ արտաքին քաղաքականությունը վարենք ազգային շահերը սպասարկելու, այլ ոչ թե իշխանությունը պահպանելու անհրաժեշտությունից ելնելով»,- շեշտել է վարչապետը:

Time of surviving Armenia has ended, time of developing Armenia has come – says Pashinyan
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. Armenians can support Armenia only through one option: engage in economic activities in Armenia, establish any business and work, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a meeting with representatives of the Armenian-American community in New York City, USA.
“Today Armenia’s perception is the following: it is a country where one can engage in economic activity, establish a business, have profit, get rich and enrich. Our message to everyone is the following: Get rich and enrich. We want Armenia to be perceived as this kind of a country, that one should engage not in charitable, but development programs in Armenia, the kind of programs like the TUMO center, which has become one of the most important centers of modern Armenia. We are hopeful that new international brands will be created in Armenia which will change the fate of the state and the Armenian people in terms of strategy. The time of the surviving Armenia has ended, the time for the developing Armenia has come. We must treat the Armenia-Artsakh-Diaspora relationships as one single organism, he said.
Pashinyan also addressed the foreign policy of Armenia. “We are planning to develop relations with all international partners, but we aren’t planning to do it at the expense of our relations with another partner. We will try to elevate our relations with Russia, EEU, Iran, Georgia, EU and the US to a new level. In these relations, we must be with approaches unique to a more confident and sovereign state, and we must carry out foreign policy to serve our national interests, and not for maintaining power,” he said.