Վախճանվել է «Ալֆ»-ի եւ «Սեզամ փողոցի» սցենարիստը՝ Թադ Մամֆորդը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 67 տարեկան հասակում վախճանվել Է «Ալֆ» սերիալի սցենարիստ եւ պրոդյուսեր Թադ Մամֆորդը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է The Hollywood Reporter-ը, հայտնել Է նրա քեռորդին՝ Ջոն Սիմսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մամֆորդը կյանքից հեռացել Է Մերիլենդի նահանգի Սիլվեր Սփրինգ քաղաքում: Մահվան պատճառը դեռեւս չի բացահայտվում:
Կինեմատոգրաֆիստը չորս անգամ անվանակարգվել Է «Էմմի» հեռուստատեսային մրցանակի: 1973 թվականին նա պարգեւն ստացել Է «Էլեկտրական ընկերություն» ուսուցողական մանկական հաղորդման համար: «Ալֆ»-ից եւ «Էլեկտրական ընկերությունից» բացի, Մամֆորդը աշխատել Է այնպիսի շոուների վրա, ինչպիսիք են՝ «Ռազմադաշտային հոսպիտալը», «Նյու Յորքի ոստիկանությունը, «Սեզամ փողոցը», «Քոսբիի շոուն» եւ «Բլու խելացի շունը»:

YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. Thad Mumford, an Emmy Award-winning writer and producer for “M*A*S*H” and other hit television shows at a time when African-Americans were practically unheard-of in network writing rooms, died on Sept. 6 in Silver Spring, Md. He was 67, New York Times reported.
Mumford wrote both for predominantly black shows, like “Good Times,” “That’s My Mama!” and “A Different World,” and for shows with largely white casts, like “Coach” and “Maude.” He toldThe New York Times in 1983that he did not want his race to define or restrict his work.
“I don’t want to be called a black writer or a black producer,” he said. “I’m a producer and a writer who happens to be black.”
In 1973, Mumford won aPrimetime Emmy Awardfor his writing inThe Electric Company.In 1978, aSesame Streetcharacter was named after him named Dr. Thad in the recurring skit, "Dr. Thad and the Medications". Mumford also performed the voice for the character.