Վախճանվել է «Ալֆ»-ի եւ «Սեզամ փողոցի» սցենարիստը՝ Թադ Մամֆորդը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 67 տարեկան հասակում վախճանվել Է «Ալֆ» սերիալի սցենարիստ եւ պրոդյուսեր Թադ Մամֆորդը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է The Hollywood Reporter-ը, հայտնել Է նրա քեռորդին՝ Ջոն Սիմսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մամֆորդը կյանքից հեռացել Է Մերիլենդի նահանգի Սիլվեր Սփրինգ քաղաքում: Մահվան պատճառը դեռեւս չի բացահայտվում:
Կինեմատոգրաֆիստը չորս անգամ անվանակարգվել Է «Էմմի» հեռուստատեսային մրցանակի: 1973 թվականին նա պարգեւն ստացել Է «Էլեկտրական ընկերություն» ուսուցողական մանկական հաղորդման համար: «Ալֆ»-ից եւ «Էլեկտրական ընկերությունից» բացի, Մամֆորդը աշխատել Է այնպիսի շոուների վրա, ինչպիսիք են՝ «Ռազմադաշտային հոսպիտալը», «Նյու Յորքի ոստիկանությունը, «Սեզամ փողոցը», «Քոսբիի շոուն» եւ «Բլու խելացի շունը»:

Умер сценарист «Альфа» и «Улицы Сезам»
Сценарист и продюсер сериала «Альф» Тад Мамфорд скончался в возрасте 67 лет. Об этом сообщил его двоюродный брат Джон Симс.Как передает Арменпресс, об этом сообщаетThe Hollywood Reporter.
Мамфорд ушел из жизни в городе Силвер Спринг, штат Мэриленд. Причина смерти пока не раскрывается.
Кинематографист был четыре раза номинирован на телевизионную премию «Эмми». В 1973-м он получил награду за образовательную детскую передачу «Электрическая компания».
Помимо «Альфа» и «Электрической компании» Мамфорд работал над такими шоу, как «Военно-полевой госпиталь», «Полиция Нью-Йорка», «Улица Сезам», «Шоу Косби» и «Умная собачка Блу».