Audi-ն ցուցադրել է իր առաջին E-Tron Էլեկտրական ամենագնացը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Audi-ն Սան Ֆրանցիսկոյում անցկացված միջոցառմանը ցուցադրել Է E-Tron իր առաջին սերիական ամենագնաց Էլեկտրամոբիլը: Եվրոպական շուկաներում այն կհայտնվի արդեն այս տարի, ԱՄՆ-ում՝ 2019 թվականի գարնանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փորձագետների գնահատումների համաձայն, նոր Էլեկտրամոբիլը միանգամայն կարող Է մրցակցել Tesla-արտաճանապարհայինի հետ, բայց վերջին մոդելներից նա ամենից ավելի հիշեցնում Է Jaguar I-Pace-ը: E-Tron-ն ունի շուրջ 310 ձիաուժ միագումար հզորությամբ երկու Էլեկտրաշարժիչ: Մարտկոցը հաշվարկված Է ժամում 95 կիլովատտի համար, ինչը մինչեւ 40 կիլոմետր ընթացքի պաշար Է ապահովում: Ինչպես ցույց են տվել Audi-ի թեստերը, ամենագնացը կարող Է առանց լրալիցքավորման անցնել ավելի քան 300 մղոն (480 կիլոմետր), սակայն այդ տվյալները պաշտոնապես կհաստատվեն ավելի ուշ՝ կարգավորիչների ստուգումներից հետո: Այդ մասին գրում Է TechCrunch-ը:
E-Tron-ը Էլեկտրամոբիլների մոդելներից առաջինն Է, որոնք Audi-ն պլանավորում Է արտադրության հանձնել առաջիկա տարիներին: Սպասվում Է, որ մինչեւ 2025 թվականը ճանապարհներին կհայտնվեն ամբողջովին Էլեկտրական Audi-ի ութ տարբերակներ:
Կոնցեռնի ղեկավարների խոսքով՝ շնորհանդեսի համար ընտրվել Էր Սան Ֆրանցիսկոն, այլ ոչ թե Բրյուսելը, ինչպես ավելի վաղ ենթադրվում Էր, քանի որ E-Tron-ը մշակվում Էր առաջին հերթին ամերիկյան շուկայի համար:

Audi показала свой первый электрический внедорожник E-Tron
Audi показала на мероприятии в Сан-Франциско свой первый серийный электромобиль-внедорожник E-Tron. На европейских рынках он появится уже в этом году, в США - весной 2019 года, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Новый электромобиль, по оценкам экспертов, вполне может посоперничать свнедорожником Tesla, но из последних моделей он больше всего напоминаетJaguar I-Pace.
У E-Tron два электродвигателя суммарной мощностью около 310 л.с. Аккумулятор рассчитан на 95 кВт.ч, что обеспечивает запас хода до 400 км. Как показали тесты Audi, внедорожник может проехать без подзарядки более 300 миль (480 км), однако эти данные будут официально подтверждены позднее - после проверок регуляторами,пишетTechCrunch.
E-Tron - первая из моделей электромобилей, которые Audi планирует запустить в производство в ближайшие годы. Ожидается, что к 2025 году на дорогах будет восемь вариантов полностью электрических Audi. По словам руководителей концерна, для презентации был выбран Сан-Франциско, а не Брюссель, как предполагалось ранее, поскольку E-Tron разрабатывался в первую очередь для американского рынка.