Այսուհետև պիտի լինեն միայն ազատ, արդար, թափանցիկ և ժողովրդավարական ընտրություններ. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այսուհետև պիտի լինեն միայն ազատ, արդար, թափանցիկ և ժողովրդավարական ընտրություններ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը գրել է այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում՝ տեղադրելով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության պատրաստած տեսահոլովակը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի փոփոխությունների մասին, որով խստացվել են պատիժները ընտրական հանցագործությունների համար:
«Տեղեկացրեք բոլորին, որ վերջին օրենսդրական փոփոխություններով նախատեսվում է. ընտրակաշառք ստանալու համար՝ 500.000-700.000 դրամ տուգանք կամ 1-3 տարի ազատազրկում, ընտրակաշառք տալու համար՝ 2.500.000-3.000.000 դրամ կամ 2-6 տարի ազատազրկում, մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար՝ 2-6 տարի ազատազրկում, ընտրությունների արդյունքները կեղծելու համար՝ 2-8 տարի ազատազրկում»,-նշել է փոխվարչապետը գրառման մեջ՝ հավելելով, որ ոստիկանությունը իրավունք ունի օգտագործել օպերատիվ հետախուզական բոլոր օրինական միջոցները (գաղտնալսում, ներքին դիտում) այդ հանցագործությունները բացահայտելու համար։

Выборы отныне должны проходить свободно, справедливо, прозрачно и демократично: Арарат Мирзоян
В Армении выборы отныне должны проходить свободно, справедливо, прозрачно и демократично. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook пишет вице-премьер Армении Арарат Мирзоян, комментируя видеоролик, подготовленный ОО «Союз осведомленных граждан», в котором рассказывается об изменениях в избирательном законодательстве и криминализации некоторых нарушений в выборном процессе.
«Сообщайте всем: взятие предвыборной взятки карается штрафом в 500.000-700.000 драмов, или лишением свободы на срок в 1-3 года. Дача предвыборной взятки карается штрафом в 2.500.000-3.000.000 драмов, или лишением свободы на срок в 2-6 лет. За повторное голосование или голосование за другого избирателя полагается лишение свободы на срок в 2-6 лет. За фальсификацию результатов выборов полагается лишение свободы на срок в 2-8 лет»,- пишет он, добавив, что полиция имеет право воспользоваться всеми законными методами оперативного розыска (прослушивание, слежка и пр.) для выявления подобных нарушений.