Այսուհետև պիտի լինեն միայն ազատ, արդար, թափանցիկ և ժողովրդավարական ընտրություններ. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այսուհետև պիտի լինեն միայն ազատ, արդար, թափանցիկ և ժողովրդավարական ընտրություններ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը գրել է այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում՝ տեղադրելով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության պատրաստած տեսահոլովակը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի փոփոխությունների մասին, որով խստացվել են պատիժները ընտրական հանցագործությունների համար:
«Տեղեկացրեք բոլորին, որ վերջին օրենսդրական փոփոխություններով նախատեսվում է. ընտրակաշառք ստանալու համար՝ 500.000-700.000 դրամ տուգանք կամ 1-3 տարի ազատազրկում, ընտրակաշառք տալու համար՝ 2.500.000-3.000.000 դրամ կամ 2-6 տարի ազատազրկում, մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար՝ 2-6 տարի ազատազրկում, ընտրությունների արդյունքները կեղծելու համար՝ 2-8 տարի ազատազրկում»,-նշել է փոխվարչապետը գրառման մեջ՝ հավելելով, որ ոստիկանությունը իրավունք ունի օգտագործել օպերատիվ հետախուզական բոլոր օրինական միջոցները (գաղտնալսում, ներքին դիտում) այդ հանցագործությունները բացահայտելու համար։

‘Only free, fair, transparent and democratic elections from now on’, says Armenian First Deputy PM
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. From now on only free, fair, transparent and democratic elections should take place in Armenia, First Deputy Prime Minister Ararat Mirzoyan said on Facebook.
Mirzoyan posted a video of the Union Of Informed Citizens NGO about the amendments in the Criminal Code of Armenia, whereby the punishments for committing electoral crimes have been heightened.
“Inform everyone, that the latest legislative amendments envisage 500,000-700,000 drams of penalties or 1-3 years imprisonment for accepting an electoral bribe, 2,500,000 – 3,000,000 drams penalties or 2-6 years imprisonment for giving an electoral bribe, 2-6 years imprisonment for multiple voting or voting instead of someone else, 2-8 years imprisonment for falsifying the election results,” Mirzoyan said.
He added that the police are entitled to use all lawful tactical intelligence measures (wiretapping, screening) to uncover any such crimes.