ԱՄՆ-ում Շնոբելյան մրցանակներ են հանձնել գիտության մեջ ամենաանհեթեթ ձեռքբերումների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում հանձնել են Շնոբելյան մրցանակները (Ig Nobel Prize), որոնք շնորհվում են ամենաանհեթեթ գիտական ձեռքբերումների եւ ոչ ստանդարտ գաղափարների համար: Ինչպես հաղորդվում Է մրցանակի կայքում, պարգեւատրման 28-րդ ամենամյա արարողությունը սեպտեմբերի 13-ին տեղի Է ունեցել Հարվարդի համալսարանում (Մասաչուսեթսի նահանգ), պարգեւը հանձնվել Է տասը կատեգորիաներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Խաղաղության Շնոբելյան մրցանակն այս տարի բաժին Է հասել Իսպանիայից եւ Կոլումբիայից մի խումբ գիտնականների, որոնք չափել են ավտոմեքենա վարելիս բղավելու եւ հայհոյելու հաճախականությունը, դրդապատճառներն ու հետեւանքները: Գրականության բնագավառում մրցանակը շնորհվել Է Ավստրալիայի, Էլ-Սալվադորի եւ Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչներին, որոնք պարզել են, որ մարդկանց մեծամասնությունը չի կարդում առավել բարդ կատեգորիայի ապրանքներին վերաբերյալ հրահանգները: Տնտեսության բնագավառի մրցանակն ստացել են Կանադայից, Չինաստանից, Սինգապուրից եւ ԱՄՆ-ից այն գիտնականները, որոնք ուսումնասիրել են աշխատակիցների կողմից ագրեսիվ ղեկավարների դեմ վուդու տիկնիկների օգտագործման արդյունավետությունը:
Բժշկության գծով մրցանակն ստացել են ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները, որոնք առաջարկել են երիկամների քարերը բուժել ամերիկյան բլրակներով սուրալով: Բժշկական կրթության բնագավառում ձեռքբերումների համար պարգեւն ստացել Է «Կոլոնոսկոպիա (հաստ աղիի պատերի օպտիկական հետազոտություն)՝ նստած դիրքում» զեկույցի հեղինակը:
Վերարտադրողական բժշկության գծով պարգեւն ստացել են այն հետազոտողները, որոնք փոստային նամականիշերն օգտագործել են արական սեռական օրգանի ճիշտ աշխատանքն ախտորոշելու համար: Սնվելու բնագավառի մրցանակն ստացել են Զիմբաբվեից, Տանզանիայից եւ Մեծ Բրիտանիայից գիտնականները, որոնք պարզել են, որ մարդկային հաննիբալիզմը ամենացածր կալորիականություն ունեցող սննդակարգն Է նրանց թվում, որոնցում առկա Է միսը: Շվեդիայից, Ռումինիայից, Դանիայից, Նիդեռլանդներից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ինդոնեզիայից եւ Իտալիայից գիտնականների խումբն ապացուցել Է, որ կենդանաբանական այգիներում շիմպանզեները մարդկանց նույնքան հաճախ եւ նույնքան լավ են նմանակում, որքան մարդիկ են նմանակում շիմպանզեներին, ինչի համար մրցանակի Է արժանացել մարդաբանության բնագավառում:
Պարգեւը նաեւ ստացել են Շվեդիայից, Կոլումբիայից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից եւ Շվեյցարիայից այն կենսաբանները, որոնք ապացուցել են, որ սոմելյեները կարող են հոտով որոշել ճանճի ներկայությունը գինու գավաթի մեջ: Քիմիայի բնագավառում Շնոբելյան մրցանակը հանձնվել Է պորտուգալացի գիտնականին, որն ուսումնասիրել Է մարդկային թուքը որպես մաքրող միջոց օգտագործելու հնարավորությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В США вручили Шнобелевские премии за самые абсурдные достижения в науке
Шнобелевские премии (Ig Nobel Prize), присуждаемые за самые абсурдные научные достижения и нестандартные идеи, вручили в четверг в США. Как сообщается насайтепремии, 28-я ежегодная церемония награждения прошла в четверг в Гарвардском университете (штат Массачусетс), награда вручалась в десяти категориях.
Шнобелевская премия мира в этом году досталась группе ученых из Испании и Колумбии, которая измерила частоту, мотивацию и последствия крика и ругани при вождении автомобиля. Премия по литературе была вручена представителям Австралии, Эль-Сальвадора и Великобритании, которые выяснили, что большинство людей не читают инструкции к товарам высокой категории сложности, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Премию в области экономики получили ученые из Канады, Китая, Сингапура и США, изучавшие эффективность использования работниками кукол вуду против агрессивных руководителей.
Премию по медицине получили представители США, которые предложили лечить камни в почках катанием на американских горках. Награду за достижения в области медицинского образования получил автор доклада "Колоноскопия (оптическое обследование стенок толстой кишки - прим.ТАСС)в сидячем положении". Награду по репродуктивной медицине получили исследователи, использовавшие почтовые марки для диагностики правильной работы мужского полового органа. Премию в области питания получили ученые из Зимбабве, Танзании и Великобритании, вычислившие, что человеческий каннибализм -самая низкокалорийная диета из большинства тех, в которых присутствует мясо.
Команда ученых из Швеции, Румынии, Дании, Нидерландов, Германии, Великобритании, Индонезии и Италии доказала, что в зоопарках шимпанзе подражают людям так же часто и так же хорошо, как сами люди подражают шимпанзе, за что была удостоена премии в области антропологии. Награду также получили биологи из Швеции, Колумбии, Германии, Франции и Швейцарии, доказавшие, что сомелье могут по запаху определить присутствие мухи в бокале вина.
Шнобелевская премия по химии была вручена ученым из Португалии, изучившим возможность использования человеческой слюны в качестве чистящего средства.