Իրանը շարունակում է կատարել իր պարտավորությունները ԳՀՀԾ-ի շրջանակներում. ՄԱԳԱՏԷ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանը շարունակում Է կատարել իր պարտավորությունները իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շրջանակներում: Այդ մասին, ինչես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 10-ին հայտարարել Է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոն:
«Իրանը ԳՀՀԾ-ի համաձայն կատարում Է պարտավորությունները միջուկային ծրագրի շրջանակներում»,- ասել Է Ամանոն գործակալության կառավարիչների խորհրդի նիստում:
2016 թվականի հունվարի 16-ին հայտարարվել Է ԳՀՀԾ-ի իրականացումն սկսելու մասին, որին հավանություն Է տրվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւով: Այդ ծրագիրը նախատեսում Է ավելի վաղ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել Է սահմանափակել իր միջուկային գործունեությունը՝ այն դնելով միջազգային հսկողության ներքո:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը դուրս Է գալիս միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Իրանի հետ համաձայնագրից եւ վերականգնում Է Իրանի դեմ բոլոր պատժամիջոցները, այդ թվում՝ պատժամիջոցներն այն երկրների նկատմամբ, որոնք բիզնես են վարում Իրանի հետ: «Վեցյակի» մնացած անդամները դեմ են արտահայտվել ԱՄՆ-ի այդ քայլին: Վաշիգնտոնի եվրոպական գործընկերները հայտարարել են, որ մտադիր են պահպանել Իրանի հետ կնքված գործարքի պայմանները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран выполняет свои обязательства в рамках СВПД по атому, заявили в МАГАТЭ
Тегеран продолжает выполнять свои обязательства врамках Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) поиранской ядерной программе.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил впонедельник генеральный директор МАГАТЭ Юкия Амано.
"Иран выполняет обязательства врамках ядерной программы согласно СВПД. Важно, чтобы Иран продолжал полностью выполнять эти обязательства",— заявил Амано назаседании совета управляющих агентства.
Иран и "шестерка" международных посредников (Россия, США, Британия, Китай, Франция, Германия) в2015 году достигли исторического соглашения обурегулировании многолетней проблемы иранского атома: был принят СВПД, выполнение которого снимает сИрана экономические ифинансовые санкции СБ ООН, США иЕвросоюза.
Президент США Дональд Трамп 8 мая объявил, что Вашингтон выходит изсоглашения сИраном поядерной программе, исообщил овосстановлении всех санкций против Ирана, втом числе вторичных, то есть вотношении других стран, ведущих бизнес сИраном. Остальные члены "шестерки" выступили против подобного шага США. Европейские партнеры Вашингтона заявили, что намерены по-прежнему соблюдать условия сделки сИраном. Оставшиеся вядерной сделке государства занимаются разработкой мер, которые позволят защитить компании отамериканских санкций засотрудничество сИраном.