Արայիկ Հարությունյանը CERN-ի ներկայացուցչի հետ քննարկել է ALICE ծրագրում հայ մասնագետների ներգրավվածության հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը հյուընկալել է Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կազմակերպության՝ CERN-ի հիմանական ծրագրերից մեկի՝ ALICE-ի պատասխանատու Ֆեդերիկո Անտինորիին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Արայիկ Հարությունյանը:
Նրանք քննարկել են ծրագրում հայ մասնագետների հետագա ներգրավվածության հարցերը, որոնք քննարկման առարկա կդառնան նաև Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտի ղեկավարության հետ։
Նախարարը հրավեր է ստացել այցելելու Շվեյցարիա՝ CERN-ի ղեկավարության հետ հանդիպելու համար:
«Անտինորիի մի դիտարկումն ինձ ապշեցրեց։ Նա ասաց, որ «1980-ականներին Ալիխանյանի անվան Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտի համբավը հավասարազոր էր Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի ներկայիս համբավին»: Ցավում եմ, որ հիմա այդպիսի համբավ չունենք, բայց ֆիզիկան այս իրավիճակում թողնելու իրավունք էլ չունենք, մանավանդ, որ հսկայական ներուժ կա», - գրել է Հարությունյանը:

Араик Арутюнян обсудил с представителем CERN вопрос участия армянских специалистов в проекте ALICE
Араик  Арутюнян обсудил с  представителем CERN вопрос участия  армянских специалистов в  проекте  ALICE
Министр науки и образования РА Араик Арутюнян принял Федерико Антинори—представителя научного объединения эксперимента ALICE – одного из основных проектов Европейской организации ядерных исследований CERN.
Как передает Арменпресс, об этом министр написал в Facebook.
Собеседники обсудили вопрос участия армянских специалистов в проекте ALICE, что скоро станет предметом обсуждения также для руководства Ереванского института физики.
Араик Арутюнян получил приглашение в Швейцарию – на встречу с руководством CERN.
«МеняпоразилоодновысказываниеАнтинори. Он сказал, что в 1980-х годах слава Ереванского института физики имени Алиханяна была сравнима с нынешним авторитетом Массачусетского технологического института. Сожалею, что сегодня у нас такой известности нет, но у нас нет и права оставлять физику в таком состоянии, тем более что у нас такой потенциал», - написал Арутюнян.