ԲԷՑ-ն առաջիկայում 140 միլիոն դրամ կվերադարձնի պետական բյուջե
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը ներկայացրեց Հայաստանի բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցերում իրականացված վերահսկողության արդյունքները:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում նա հայտնեց, որ նախնական գնահատականներով ԲԷՑ-ում հանցակազմ պարունակող իրավիճակներ են եղել: «Առաջիկայում Հայաստանի բարձրավոլտ էլեկտրացանցերից 140 միլիոն դրամ գումար կվերադարձնեն պետբյուջե»,- ընդգծեց Սանասարյանը։
Նա հավելեց, որ «Հայրենիք-Սփյուռք» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը ևս պատրաստակամություն է հայտնել 100 միլիոն դրամ գումար վերադարձնել պետբյուջե: «Հենց այնպես թվեր չեմ ասում, տնօրեններն իրենք են եկել և պատրաստակամություն հայտնել այդ գումարները վերադարձնել»,- ընդգծեց Սանասարյանը։
Նա շեշտեց, որ իրենց խնդիրը ոչ թե բյուջե գումար բերելն է, այլ տեղեկությունների հիման վրա ուսումնասիրություններ անցկացնելը: «Ամենաանմխիթար վիճակներից մեկն Ագրարային համալսարանում է։ Ես հիմա թվեր չեմ ասելու, բայց կասեմ, որ բազմաթիվ են խախտումները գնումների, աշխատավարձերի տեսքով, չգիտեմ՝ ում և ինչի հիման վրա են աշխատավարձ տվել», - նշեց Դավիթ Սանասարյանը։

High Voltage Electric Networks to return 140 million drams to state budget
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. State Oversight Service director David Sanasaryan has presented the results of the oversight which was carried out in the High Voltage Electric Networks CJSC.
He said that according to initial assessments there were criminal elements within the company.
“Soon the High Voltage Electric Networks will return 140 million drams to the state budget,” he said.
Sanasaryan added that the director of the Fatherland-Diaspora state non-profit organization has also expressed willingness to return 100 million drams to the state budget. “They don’t say these numbers without a reason, the directors themselves have come and expressed willingness to return these sums,” he said.
He emphasized that their task isn’t to collect money to the budget, but to carry out studies based on information.
He added that one of the worst situations has been revealed in the Agrarian University. He said that there have been numerous violations in terms of salaries.