ԱՄՆ-ն քաջալերում է Հայաստանի կառավարությանը բիզնես միջավայրի բարելավման աշխատանքների իրականացման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն անդրադարձել է հայ-ամերիկյան առևտրային հարաբերություններին։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն հավատացած է՝ ամերիկյան և հայկական բիզնեսի համար գերազանց հնարավորություններ կան միասին աշխատելու և ծաղկում ապրելու համար: «Մենք հավատացած ենք, որ բիզնեսի և առևտրի համար կան իրական հնարավորություններ, որոնք երկուստեք շահավետ են, և մենք քաջալերում ենք Հայաստանի կառավարությանը՝ շարունակել գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված աշխատանքները: Ներդրումային միջավայրը կարող է փխրուն լինել. մի սխալ որոշում, մի սխալ քայլ կարող է ներդրողներին վախեցնել: Եվ կարծում եմ՝ կառավարությունը կշարունակի ուշադրության կենտրոնում պահել գործարար միջավայրի համար ձևավորվող աշխատանքները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ֆրենչայզինգի ընձեռած գործարար հնարավորություններին նվիրված համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց դեսպանը:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ դեսպանության կողմից անցկացվող ֆրենչայզինգի համաժողովին, դեսպանն ասաց, որ այն կապեր է ստեղծում ամերիկյան գործարարների և հայ ներդրողների միջև. «Այստեղ են հավաքվել ամերիկյան ֆրանչիզային ընկերություններն ու հայկական ներդրողները: Այս համաժողովին Հայաստանից մասնակցում են բիզնեսի և կառավարության 50-ից ավելի ներկայացուցիչներ, մի քանի ամերիկյան գործարարներ. նրանք այստեղ են, որպեսզի միմյանց հետ խոսեն համատեղ ֆրանչիզային գործունեություն ծավալելու հարցերի շուրջ»,֊-եզրափակեց դեսպանը։

US encourages Armenian government to continue the work to improve business climate
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. US Ambassador to Armenia Richard Mills commented on the Armenian-American trade relations, Armenpress reports.
The Ambassador believes that there are great opportunities for the US and Armenian businesses to work together and prosper. “We believe that there are real opportunities for the business and trade that will benefit both sides, and we encourage the Armenian government to continue the work aimed at improving the business climate. The investment climate can be fragile: any bad decision, bad law can scare investors. And I hope that the government will keep in its spotlight the worksto improve the business climate”, the Ambassador said during a conference dedicated to business opportunities.
As for the Franchising conference organized by the US Embassy, the Ambassador said it creates ties between the American businessmen and Armenian investors. “The American franchising companies and Armenian investors have gathered here. The conference from Armenia is attended by more than 50 business and governmental representatives, as well as several American businessmen: they came here to talk about franchising activity”, he said.