ԱՄՆ-ն ի զորու չէ կանգնեցնել իրանական նավթի արտահանումը. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը չի կարող հասնել իրանական նավթի արտահանման լիակատար դադարեցման: Այս դիրքորոշումը հայտնել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամերիկացիները հայտարարել են, որ ցանկանում են իրանական նավթի արտահանումը նվազեցնել մինչեւ զրո,-Զարիֆի խոսքը մեջբերում Է IRNA գործակալությունը:-Նրանք ի զորու չեն դա անել: Երկրները, որոնց հետ ԱՄՆ-ն այդ հարցի շուրջ բանակցություններ Է վարում, պատասխանել են, որ շարունակելու են ներմուծել իրանական ածխաջրածինները»:
Նախարարն ընդգծել Է, որ իրանական նավթի արտահանման զգալի սահմանափակման դեմ, բացի Իրանից, հանդես են գալիս բազմաթիվ այլ երկրներ:
«Մենք վստահ ենք, որ մեր հարեւանները, նավթի մյուս արտահանողները, ինչպես նաեւ այն երկրները, որոնք շահագրգռված են իրենց Էներգետիկական անվտանգությամբ, թույլ չեն տա դադարեցնել Իրանի նավթի արտահանումը»,-հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

US unable to stop export of Iranian oil – FM Zarif
YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS. US cannot reach complete suspension of the export of the Iranian oil, Iran’s foreign minister Mohammad Javad Zarif said, IRNA reports.
“Americans announced that they want to reach the export of the Iranian oil to zero”, the FM said. “They are unable to do that. The countries, with which the US is holding talks on this issue, stated that they will continue importing the Iranian hydrocarbons”.
The minister said except Iran, many other countries as well oppose the restriction of the Iranian oil export.
“We are confident that our neighbors, the remaining oil exporters, as well as the countries that are interested in their energy security, will not allow to stop the export of the Iranian oil”, the FM noted.