ԱՄՆ-ը հոգեբանական ճնշում Է գործադրում իրանական շուկաների վրա. Իրանի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը հոգեբանական ճնշում Է գործադրում Թեհրանի վրա՝ նպատակ ունենալով ապակայունացնել իրանական շուկաները: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է Al-Mayadeen հեռուստաալիքը, օգոստոսի 6-ին հայտարարել Է Իսլամական Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հարկավոր Է, որ մենք զգոնություն ցուցաբերենք, քանի որ Վաշինգտոնը հոգեբանական ճնշում Է գործադրում, որպեսզի ազդի իրանական շուկաների վրա»,-ասել Է Զարիֆը: Դրա հետ մեկտեղ դիվանագետը վստահություն Է հայտնել, որ «Իրանին կհաջողվի հաղթահարել ընթացիկ դժվարությունները»:
Վերջին օրերին իրանական ռիալի փոխարժեքը սեւ շուկայում հասել Է ամերիկյան մեկ դոլարի դիմաց ռեկորդային 120 հազար ռիալի, մինչդեռ մայիսի վերջին այն կազմում Էր մեկ դոլարի դիմաց 65 հազար ռիալ: Դա երկրում առաջացրել Է գնաճի եւ սպառողական ապրանքների ու վառելիքի գների բարձրացում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Глава МИД Ирана: США оказывают психологическое давление на иранские рынки
США оказывают психологическое давление на Тегеран с целью дестабилизации иранских рынков. Об этом в понедельник заявил глава внешнеполитического ведомства ИРИ Мохаммад Джавад Зариф, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Нам нужно проявлять бдительность, поскольку Вашингтон оказывает психологическое давление, чтобы повлиять на иранские рынки", - сказал Зариф. При этом дипломат выразил уверенность, что "Ирану удастся преодолеть текущие сложности".
В последние дни курс иранского риала по отношению к доллару на черном рынке снизился до рекордных 120 тыс. риалов за доллар. В конце мая данный показатель составлял 65 тыс. риалов за доллар. Эти процессы спровоцировали рост инфляции и повышение цен на потребительские товары и топливо.