Curiosity-ն նշեց Մարսի վրա գտնվելու վեցերորդ տարեդարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Curiosity Rover մարսագնացն օգոստոսի 5-ին նշել Է Կարմիր մոլորակի վրա գտնվելու վեցերորդ տարին: Շնորհավորանքը զետեղվել Է Twitter-ում վերջինիս պաշտոնական Էջում: «Ես #Մարսի վրա վայրԷջք կատարեցի վեց տարի առաջ: ՎայրԷջքի 6-րդ տարեդարձը նշում եմ երկաթի օքսիդի ավանդական նվերով»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Curiosity-ն Մարսի վրա Է իջեցվել 2012 թվականի օգոստոսի 6-ին՝ ավստրալացի աստղագետ Ուոլթեր Գեյլի պատվին անվանված խառնարանի հետազոտման համար:
Ապարատի երկարությունը 2,8 մետր Է, կշռում Է 900 կիլոգրամ: Այն կրկնակի երկար Է եւ ավելի քան հնգապատիկ ծանր NASA-ի ցանկացած ապարատից, որոնք ավելի վաղ հասցվել են Կարմիր մոլորակ: Այդ գիտական լաբորատորիան ունի 50 սանտիմետր տրամագծով երեք զույգ անիվներ, որոնցից յուրաքանչյուրը շարժման մեջ Է դրվում անհատական ուժային կայանքով:
Ապարատը կարող Է հաղթահարել մինչեւ 75 սանտիմետր բարձրությամբ խոչընդոտներ եւ լրիվ շրջադարձ կատարել տեղում: Այս նախագիծը NASA-ի վրա նստել Է 2,5 միլիարդ դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Curiosity отметил шестую годовщину на Марсе
Марсоход Curiosity Rover в воскресенье отметил шестой год пребывания на Красной планете. Поздравление было размещено на его официальной странице в Twitter.
"Я приземлился на #Марсшесть лет назад. Отмечаю 6-ю годовщину посадки традиционным подарком из оксида железа", - говорится в сообщении.
Curiosity был десантирован на Марс 6 августа 2012 года для исследования кратера, названного в честь австралийского астронома Уолтера Гейла, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Аппарат достигает 2,8 м в длину и весит 900 кг. Он вдвое длиннее и более чем в пять раз тяжелее любого аппарата NASA из доставленных ранее на Красную планету. У этой научной лаборатории три пары колес диаметром 50 см, каждое из которых приводится в движение индивидуальной силовой установкой. Аппарат способен преодолевать препятствия высотой до 75 см и делать полный разворот на месте. Этот проект обошелся NASA в $2,5 млрд.