Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի վարժանքների նպատակը ՌԴ-ի վրա ճնշում գործադրելն է. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի վարժանքներ անցկացնելը միլիտարիստական տրամադրություններ Է բորբոքում: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, օգոստոսի 3-ին հայտարարել Է ՌԴ-ի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չենք կարող համաձայնել Վրաստանի պաշտպանության նախարարության այն հայտարարություններին, թե այդ վարժանքներն ուղղված են սեւծովյան տարածաշրջանի անվտանգության ապահովմանն աջակցելուն: Կայունությունն ու անվտանգությունը կառուցողական երկխոսությունն Է, այլ ոչ թե ուղղաթիռներն ու տանկերը,-նշել Է Զախարովան:-Ակներեւ Է, որ նրանց իսկական խնդիրը ուժային ճնշում Է, առաջին հերթին՝ Հարավային Օսիայի, Աբխազիայի եւ Ռուսաստանի վրա»: Մոսկվայում ափսոսում են, որ «տարբեր պատրակներով այդ վարժանքներին ներքաշվել են Վրաստանի հարեւան երկրները»: Յգոստոսի 1-ին Թբիլիսիի մերձակա «Վազիանի» ռազմական օդակայանում սկսվել են «Արժանի գործընկեր-2018» (Noble Partner) թվով չորրորդ բազմազգ զորավարժությունները՝ «Ուժը միասնության մեջ Է» կարգախոսի ներքո:
Զորավարժություններին մասնակցում են 3 հազարից ավելի զինվորականներ Վրաստանից, Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Էստոնիայից, Ֆրանսիայից, Լիտվայից, Լեհաստանից, Նորվեգիայից, Թուրքիայից, Ուկրաինայից եւ Ադրբեջանից: Բացի այդ, վարժանքներում ներգրավված են ամերիկյան օդուժն ու գերմանական զրահատեխնիկան:

Захарова: цель учений НАТО в Грузии - оказать давление на РФ
Проведение учений НАТО в Грузии подпитывает милитаристские настроения.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявила в пятницу официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Не можем согласиться с заявлениями Минобороны Грузии, что эти учения нацелены на содействие обеспечению безопасности черноморского региона. Стабильность и безопасность - это конструктивный диалог, а не вертолеты и танки, - отметила Захарова. - Очевидно, что их настоящая задача - проецирование силового давления, в первую очередь на Южную Осетию, Абхазию и Россию".
В Москве сожалеют, что "под различными предлогами в эти учения оказались вовлечены соседние с Грузией страны".
Совместные учения 13 стран - членов и партнеров НАТО Noble Partner 2018 ("Достойный партнер - 2018") начались 1 августа на военной базе Вазиани в Грузии. По данным Минобороны Грузии, в маневрах принимают участие более 3 тыс.военнослужащих.