Հայաստանում հաշվառված է 461 հազար 68 կենսաթոշակառու
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում, 2018թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ, կենսաթոշակառուների թվաքանակը կազմել է 461 հազար 68 մարդ, որից 280 հազար 45-ը կանայք են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ աշխատանքային կենսաթոշակառուների թվաքանակը կազմել է 458 հազար 532, զինծառայության հետ կապված կենսաթոշակառուների թվաքանակը` 1 905, այլ օրենքների համաձայն սահմանված կենսաթոշակ ստացող կենսաթոշակառուների թվաքանակը՝ 631 մարդ: Կենսաթոշակառուներին նշանակված կենսաթոշակի միջին չափը կազմել է 40 հազար 548 դրամ:
Կենսաթոշակառուների թվով առաջին տեղում Երևանն է ՝ 170 հազար 366 մարդ, երկրորդ տեղում Լոռին՝ 43 հազար 613 մարդ, որին հաջորդում է Շիրակը՝ 39 հազար 568 մարդ: Առավել քիչ թվով կենսաթոշակառուներ կան Վայոց ձորում՝ 9 հազար 226 մարդ:

В Армении зарегистрировано 461 тыс 68 пенсионеров
В Армении по состоянию на 1 июля 2018 года количество пенсионеров составило 461 тыс 68 человек, из которых 280 тыс 45 составляют женщины.
Как передает Арменпресс, Национальная статистическая служба сообщает, что количество трудовых пенсионеров составило 458 тыс 532, количество военных пенсионеров - 1 905, а количество пенсионеров, получающих пенсию в соответствии с другими законами - 631 человек. Средний размер пенсий составил 40 тысяч 548 драмов.
Первое место по количеству пенсионеров занимает Ереван - 170 тыс 366 человек, Лори на втором месте - 43 тыс 613 человек, затем идет Ширак – 39 тыс 568 человек. В Вайоц Дзоре самое маленькое количество пенсионеров - 9,226 человек.