Չուկոտկայում կետը մոտեցել Է ափին՝ «քորելու փորը»
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չուկոտկայում «Բերինգիա» ազգային բնայգու աշխատակիցները տեսագրել են գորշ կետի, որը կերակրվելու համար ընդհուպ մոտեցել Է ափին եւ «իրեն քորում Է» ճալաքարերի վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հ-ում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Տեսահոլովակը, որի հեղինակն ազգային բնայգու գիտության գծով փոխտնօրեն Մաքսիմ Անտիպինն Է, օգոստոսի 1-ին հրապարակվել Է Facebook-ում հիմնարկության Էջում: Նկարահանումը կատարվել Է հուլիսի 30-ին:
«Տեսահոլովակում երեւում Է, թե Չուկոտյան թերակղզու Չապլինի հրվանդանում ինչպես Է գորշ կետը քաշում (ծծում) եւ ֆիլտրում գրունտը, ըստ որում հասցնելով իրեն քորել ճալաքարերի վրա»,- ասված Է ազգային բնայգու հաղորդագրության մեջ:

На Чукотке кит подплыл к берегу "почесать брюхо"
Сотрудники нацпарка "Берингия" наЧукотке сняли навидео серого кита, который длякормления подошел вплотную кберегу и "чешется" огальку, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ролик, автором которого является заместитель директора понауке нацпарка Максим Антипин, всреду опубликован настранице учреждения вFacebook. Съемки проводились 30 июля.
"В ролике видно, каксерый кит зачерпывает (всасывает) ифильтрует грунт, приэтом успевая почесываться огальку околомыса Чаплина наЧукотском полуострове",— говорится всообщении нацпарка.