Վրաստանի նախագահական ընտրությունները կկայանան հոկտեմբերի 28-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԻԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի հետ կոնսուլտացիաներ Է անցկացնում հերթական նախագահական ընտրությունների ամսաթվի նշանակման շուրջ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է «Գրուզիա Online»-ը, հուլիսի 31-ին հայտնել Է Վրաստանի նախագահի վարչակազմը:
Ինչպես հայտնում Է «Առաջին ալիքը», վկայակոչելով նախագահական ու կառավարական աղբյուրներ, Վրաստանի նախագահական ընտրությունները կկայանան հոկտեմբերի 28-ին: Պաշտոնապես նախագահն այդ մասին կհայտարարի հատուկ բրիֆինգի ընթացքում, որն սպասվում Է առաջիկա ժամերին:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, Վրաստանում նախընտրական արշավը մեկնարկում Է նախագահական ընտրությունների ամսաթվի պաշտոնական նշանակումից անմիջապես հետո: Ընդսմին ընդդիմությունից նախագահի մի քանի թեկնածուներ սկսել են նախընտրական նախագահական արշավը:
«Վրացական երազանք» իշխող կուսակցությունը դեռեւս չի հայտարարել ընտրություններում իր թեկնածուին: Գիորգի Մարգվելաշվիլին ավելի վաղ հայտարարել Է, որ չի բացառում որպես թեկնածու իր մասնակցությունը առաջիկա նախագահական ընտրություններին:

Президентские выборы в Грузии состоятся 28 октября
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили проводит консультации с премьер-министром Мамукой Бахтадзе по назначению даты проведения очередных президентских выборов, сообщает во вторник администрация президента Грузии.
Как сообщает "Первый канал" со ссылкой на президентские и правительственные источники, президентские выборы в Грузии состоятся 28 октября. Официально об этом президент объявит на специальном брифинге в самое ближайшее время.
Согласно Избирательному кодексу, предвыборная кампания в Грузии стартует сразу же после официального назначения даты президентских выборов. При этом несколько кандидатов в президенты от оппозиции начали предвыборную президентскую кампанию, сообщает Арменпресс со ссылкой на ГрузияOnline.
Правящая партия "Грузинская мечта" еще не назвала своего кандидата на выборах.
Г.Маргвелашвили ранее заявлял, что не исключает своего участия в качестве кандидата в предстоящих президентских выборах.