Փաշինյանը վստահեցնում է՝ թվային օրակարգի առաջխաղացումը գերակա է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ամբողջ ԵԱՏՄ-ի համար
ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թվային օրակարգի առաջխաղացումը գերակա է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ամբողջ ԵԱՏՄ-ի համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող Եվրասիական միջկառավարական հանձնաժողովի ընդլայնված կազմով նիստում այս մասին իր ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս ուղղությամբ համատեղ ջանքերը կոչված են ապահովել կառավարման պետական համակարգի արդյունավետ կենսագործունեությունը, պետական ծառայությունների տրամադրման նոր մակարդակ, ինչը, վերջնական արդյունքում, կապահովի ավելի բարենպաստ պայմաններ Միության շրջանակներում հայտարարված չորս ազատության աստիճաններին հասնելու համար:
«Ապակենտրոնացումն ու բոլոր անդամ երկրների համար հավասար հնարավորությունների պահպանումը, ունեցած ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետության մոնիտորինգը, երկրների իրավական առանձնահատկությունները հաշվի առնելն ու մյուս սկզբունքները, մեր կարծիքով, թույլ կտան հասնել սպասված արդյունքներին: Դրան կնպաստի նաև մեր երկրներում առկա տնտեսական իրողություններով ու տեղեկատվական անվտանգության հարցերով պայմանավորված քայլերի հաջորդականության ու միջոցառումների ընտրությունը»,-ասաց վարչապետը:
Նա ընդգծեց, որ այս համատեքստում խիստ օգտակար է անդամ երկրների կուտակած փորձի փոխանակումը պետության գործունեության թվային վերափոխման ոլորտում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով պետական կառավարման կառուցվածքի տեղեկատվայնացմանը, ինչպես նաև ինտեգրացիոն ու անդրսահմանային գործընթացներին:
«Օրինակ, Հայաստանում արդեն ձևավորվել է Թվային օրակարգի տեսլականը, որի շրջանակներում հաշվի են առնվում ԵԱՏՄ հետ ներդաշնակեցման գործընթացները: Մասնավորապես, դա վերաբերում է այնպիսի թեմաների, ինչպիսիք են ապրանքների շարժին հետևելու հնարավորությունը, միասնական թվային հարթակ-շուկաների ձևավորումը և այլն: Թվային օրակարգի շրջանակներում մենք պլանավորում ենք 2025թ-ին հասնել այնպիսի առանցքային ցուցանիշների, ինչպիսիք են ծառայությունների մատուցման ոլորտում պետական հատվածի ծախսերի կրկնակի կրճատումը, քաղաքացիների կողմից էլեկտրոնային տարբերակով պետական ծառայությունների օգտագործման 80, իսկ բիզնեսի համար՝ 100 տոկոսանոց մակարդակի ապահովումը, բնակչության 80 տոկոսի համար լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիությունը և այլն»,-հավելեց Փաշինյանը:

PM Pashinyan assures promotion of digital agenda is priority both for Armenia and EAEU
ST. PETERSBURG, JULY 27, ARMENPRESS. The promotion of digital agenda is a priority for both Armenia and the whole Eurasian Economic Union (EAEU), Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks during the Eurasian Intergovernmental Council’s extended format session in St. Petersburg, adding that the joint efforts on this direction aim at ensuring the effective activity of the public administration system, new level of state services, which in the end will provide more favorable conditions for reaching four movement levels as declared within the Union, Armenpress correspondent reports.
“Decentralization and providing equal conditions for all member states, the monitoring of the effectiveness of the use of existing resources, consideration of the legal features of the countries and other principles, in our opinion, will enable to reach the expected results. The selection of the sequence of steps and actions linked with the existing economic realities and information security matters in countries will also contribute to this”, the PM said.
He highlighted that in this context the exchange of experience of member states is important in terms of the digital transformation of the state’s activity.
“For instance, Armenia has already formed the vision of the Digital agenda, which takes into account the harmonization processes with the EAEU. In particular, this touches upon topics, such as the opportunity to follow the movement of goods, form a single digital platform-markets and etc. Within the frames of the digital agenda, we plan to reach figures by 2025, such as the double decrease of public expenditures in services field, access to internet for 80% of the population and etc”, Nikol Pashinyan said.