ԱԻՆ-ը մանրամասներ է հայտնել Հայաստանից Սիրիային տրամադրվող մարդասիրական օգնության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ և ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) համատեղ ջանքերով հուլիսի 12-ից Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն է ուղարկվում 94 տոննա մարդասիրական օգնություն՝ սննդի տեսքով (ձեթ, բրինձ և հնդկաձավար)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԻՆ-ից, մարդասիրական բեռը Սիրիայի Լաթակիա է տեղափոխվում Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի հայկական կողմի տնօրեն, փ/ծ գնդապետ Պավել Գյոզալյանի և ՌԴ-ում ՀՀ ԱԻՆ ներկայացուցիչ, փ/ծ գնդապետ Արտակ Ղազարյանի ուղեկցությամբ:
Սիրիայում բեռը կընդունի և երկրում ճգնաժամի հետևանքով տուժած բնակչությանը կբաշխի Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գործընկեր ազգային ընկերությունը՝ Սիրիայի Կարմիր մահիկը։ Մարդասիրական օգնության 30 տոննան կբաշխվի Հալեպում՝ Հայոց Բերիոյ թեմի առաջնորդության միջոցով։
Բեռի տեղափոխումը Երևանից Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն իրականացվելու է ՌԴ ԱԻՆ «ԻԼ-76» մակնիշի ինքնաթիռով, որը ս/թ հուլիսի 11-13-ն այդ նպատակով կիրականցնի 3 թռիչք:

МЧС сообщает подробности об оказываемой Арменией гуманитарной помощи Сирии
Начиная с 12-го июля, совместными усилиями МЧС Армении и РФ, Армяно-российского центра гуманитарной помощи, Армянского Красного Креста в Сирию посылается 94 тонны гуманитарной помощи, в частности, рис, гречку, масло.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью МЧС Армении, груз сопровождают до Латакии армянский директор Армяно-российского центра гуманитарной помощи полковник Павел Гезалян и представитель МЧС Армении в РФ полковник Артак Казарян
В Сирии груз примет и распределит партнер Армянского Красного Креста – Красный Полумесяц Сирии. 30 тонн гуманитарной помощи получит армянская община Алеппо ААЦ.
Транспортировка груза из Еревана в Сирию будет осуществлена самолетом МЧС РФ «ИЛ-76», который 11-13-июля совершит 3 рейса.
Как сообщалось ранее, на авиабазе «Хмеймим» 12-го июля совершил посадку самолет МЧС РФ, которым Армения предоставила Сирии более 30 тонн гуманитарной помощи, в частности, рис, гречку, масло. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Первый российский канал.
Вся эта помощь будет предоставлена тем беженцам, которые возвращаются на освобожденные территории/
Часть помощи пойдет в отдаленные районы Сирии.
Вскоре ожидаются еще несколько полетов: всего в Сирию будет послано 100 тонн продуктов и предметов первой необходимости.