ԱԻՆ-ը մանրամասներ է հայտնել Հայաստանից Սիրիային տրամադրվող մարդասիրական օգնության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ և ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) համատեղ ջանքերով հուլիսի 12-ից Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն է ուղարկվում 94 տոննա մարդասիրական օգնություն՝ սննդի տեսքով (ձեթ, բրինձ և հնդկաձավար)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԻՆ-ից, մարդասիրական բեռը Սիրիայի Լաթակիա է տեղափոխվում Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի հայկական կողմի տնօրեն, փ/ծ գնդապետ Պավել Գյոզալյանի և ՌԴ-ում ՀՀ ԱԻՆ ներկայացուցիչ, փ/ծ գնդապետ Արտակ Ղազարյանի ուղեկցությամբ:
Սիրիայում բեռը կընդունի և երկրում ճգնաժամի հետևանքով տուժած բնակչությանը կբաշխի Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գործընկեր ազգային ընկերությունը՝ Սիրիայի Կարմիր մահիկը։ Մարդասիրական օգնության 30 տոննան կբաշխվի Հալեպում՝ Հայոց Բերիոյ թեմի առաջնորդության միջոցով։
Բեռի տեղափոխումը Երևանից Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն իրականացվելու է ՌԴ ԱԻՆ «ԻԼ-76» մակնիշի ինքնաթիռով, որը ս/թ հուլիսի 11-13-ն այդ նպատակով կիրականցնի 3 թռիչք:

Armenia, Russia send large amounts of aid to Syria from Yerevan
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. 94 tons of humanitarian aid (food) is being sent to Syria from Armenia at the joint efforts of the ministries of emergency situations of Armenia and Russia, the Armenian-Russian Humanitarian Response Center and the Armenian Red Cross Society.
Colonel Pavel Gyozalyan, head of the Armenian side of the Humanitarian Response Center, and Colonel Artak Ghazaryan, the emergency situations ministry’s official representative to Russia, are personally escorting the aid, which will be delivered to Latakia.
The Syrian Red Crescent – the national partner of the Armenian Red Cross Society, will receive and distribute the aid in Syria to the population affected by the ongoing crisis.
30 tons of the total aid will be distributed in Aleppo through the leadership of the Armenian Diocese of Beroea.
The aid will be delivered to Syria on a Russian ministry of emergency situations aircraft, an IL 76. The aircraft will make three flights from Yerevan July 11-13, the ministry said.