Գյուղատնտեսության ոլորտում ունենք հեռանկարներ և անհրաժեշտ է դրանք արդյունավետ իրականացնել. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 Հ ՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսության զարգացմանն ու ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրմանն ուղղված հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել կաթիլային ոռոգման համակարգերի, հակակարկտային ցանցերի ներդրման, հակակարկտային կայանների արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններն ու նախատեսվող ծրագրերը:
«Ակնհայտ է, որ մենք այս ոլորտում ունենք խնդիրներ, բայց ակնհայտ է նաև, որ մենք ունենք հեռանկարներ և անհրաժեշտ է դրանք արդյունավետ իրականացնել: Դրա համար անհրաժեշտ է նաև, որպեսզի մի շարք գերատեսչություններ արդյունավետ համագործակցեն, նաև ՀՀ քաղաքացիներն իմանան եղած հնարավորությունների և դրանց արդյունավետության մասին, որովհետև շատ դեպքերում այն պատճառաբանությունները, որ գումարներ չկան, միջոցները չեն հերիքում նոր տեխնոլոգիաների ներդրման համար՝ բերում են ավելի մեծ ծախսերի: Իհարկե, այդ իրավիճակն օբյեկտիվ կոմպոնենտներ ունի և պետք է փորձենք հասկանալ, թե ինչ կարող ենք անել և մտածողության, և պրակտիկայի մակարդակում՝ խնդիրները լուծելու համար»,- ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության պատասխանատուներն անդրադարձել են կաթիլային ոռոգման համակարգերի և հակակարկտային ցանցերի տեղադրման ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված աշխատանքներին ու դրանց արդյունքներին: Գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման առումով կարևորվել է նշված համակարգերի ներդրումը: Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել կառավարության կողմից նախատեսվող ծրագրերին, որոնք կնպաստեն, որպեսզի գյուղատնտեսությունը դառնա ժամանակակից ու արդյունավետ:
Քննարկվել են նաև գյուղոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման հնարավորություններին առնչվող հարցեր: Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցիչներն էլ ներկայացրել են հակակարկտային հրթիռային համակարգերի արդյունավետության բարձրացման ու դրանց գործարկման ընդլայնման աշխատանքները:

У нас хорошие перспективы в сельскохозяйственной сфере, и необходимо их эффективно реализовать: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы развития сельского хозяйства и внедрения современных технологий. Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, в частности, были затронуты возможности внедрения системы капельного орошения, противоградовых сетей, повышения эффективности противоградовых станций и запланированные программы.
Очевидно, что у нас есть проблемы в этой сфере, но также очевидно, что у нас есть перспективы, и нам необходимо эффективно их реализовать. Поэтому необходимо, чтобы ряд ведомств эффективно сотрудничали, а также граждане Армении знали об имеющихся возможностях и их эффективности, потому что во многих случаях оправдания в том, что нет денег, недостаточно средств для внедрения новых технологий, приносят больше издержек. Конечно, эта ситуация имеет объективные компоненты, и мы должны попытаться понять, что мы можем сделать для решения проблем, как на уровне мышления, так и на практике”, - сказал Никол Пашинян.
Ответственные сотрудники министерства сельского хозяйства Армении коснулись выполненных до сих пор работ по внедрению систем капельного орошения и противоградовых сетей, а также их результатов. В контексте развития сельскохозяйственной сферы была подчеркнута важность внедрения этих систем. В этом контексте были затронуты предусмотренные правительством программы, которые позволят сельскому хозяйству стать современным и эффективным.
Также были обсуждены вопросы, связанные с возможностью внедрения системы страхования в сельскохозяйственной сфере. Представители министерства по чрезвычайным ситуациям представили работы по повышению эффективности противоградовых систем.