Անկախ փորձագետը Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը 4-5 դրամով նվազեցնելու հնարավորություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էներգետիկ ոլորտի անկախ փորձագետ Էդվարդ Արզումանյանը Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագնի նվազեցման հնարավորություններ տեսնում է: Լրագրողների հետ զրույցում փորձագետը պնդեց, որ իր հաշվարկներով էլեկտրաէներգիայի սակագինը հնարավոր է 4-5 դրամով նվազեցնել: Նա ընդգծեց, որ արդեն մեկ ու կես տարի համագործակցում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ:
«Անընդհատ վիճել եմ, ապացուցել եմ, որ տեղ կա ու մատով ցույց եմ տվել, թե ինչպես կարելի է անել, որպեսզի էլետրաէներգիայի արտադրությունը, տեղափոխումը, բաշխումը, սպառողներին մատակարարելը լինի հուսալի և շահավետ», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց նա:
Արզումանյանն ընդգծեց, որ ՀԷՑ-ում չարդարացված կորուստների վերլուծությունը ցույց է տվել՝ այնտեղ կան ռեզերվներ, և այնտեղ աշխատող մարդիկ պետք է կարողանան վեր հանել այդ կորուստների պատճառները ու վերացնել դրանք:
Հայաստանում 110 կՎ լարմամբ սնվող սպառողների համար 1 կՎտժ-ի համար ցերեկային սակագինը կազմում է 33.48 դրամ, գիշերային սակագինը ` 29.48 դրամ: 35 կՎ լարմամբ սնվող սպառողների համար 1 կՎտժ-ի համար ցերեկային սակագինը 35.98 դրամ է, գիշերային սակագինը` 31.98 դրամ: 6(10) կՎ լարմամբ սնվող սպառողների համար ցերեկային սակագինը 41.98 դրամ է, գիշերային սակագինը՝ 31.98 դրամ: 0,38 կՎ և ցածր լարմամբ սնվող սպառողների համար (բնակչության զգալի հատվածը), ցերեկային սակագինը կազմում է44.98 դրամ, գիշերային սակագինը` 34.98 դրամ:

Независимый эксперт видит возможность снижения энерготарифов в Армении на 4-5 драмов
Независимый эксперт Эдвард Арзуманян видит возможность снижения энерготарифов в Армении. В беседе с журналистами он утверждал, что по его расчетам возможно снижение на 4-5 драмов, и что он уже полтора года сотрудничает с Комиссией по регулированию общественных услуг.
«Я всегда спорил и доказывал, что есть возможность для более надежного и эффективного производства, распределения и снабжения электроэнергии», - как передает Арменпресс, сказал он.
Арзуманян подчеркнул, что анализ неоправданных потерь в ЭСА показал, что там есть неучтенные резервы, причины которых должны выявить и устранить работники сетей.
Для потребителей тока с напряжением 35 кВ дневной тариф составляет 35.98 драмов за кВт/ч, ночной - 29.48.Для потребителей тока с напряжением 35 кВ дневной тариф составляет 31.98 драмов за кВт/ч, ночной - 29.48. Для потребителей тока с напряжением 6(10) кВ дневной тариф составляет 41.98 драмов за кВт/ч, ночной - 31.98. Для потребителей тока с напряжением 35 кВ дневной тариф составляет 31.98 драмов за кВт/ч, ночной - 29.48. Для потребителей тока с напряжением 0,38кВ и ниже дневной тариф составляет 44.98 драмов за кВт/ч, ночной - 34.98.